دسته‌بندی نشده

پایان نامه با موضوع پیاده سازی ERP از منظر وسعت عملیات

۲-۸-۱- رویکردهای پیاده سازی ERP از منظر وسعت عملیات

۲-۸-۱-۱- رویکرد انفجاری[۱]

این روش در گذشته زیاد مورد استفاده قرار می­گرفت، بطوری که کلیه سیستم­های قدیمی به یکباره کنار گذاشته و سیستم جدید جایگزین آن می­شد. به دلیل ریسک بالای این رویکرد و مقاومت شدید کارکنان و سایر مسائل این روش امروزه به هیچ وجه پیشنهاد نمی­شود و کمتر مورد استفاده قرار می­گیرد.

۲-۸-۱-۲- رویکرد پایلوت[۲]

در این روش بخشی از سازمان را که بر روند کار سازمان نقش کلیدی و اصلی را ایفا نمی­کند به عنوان آزمایش مورد استفاده قرار داده و سیستم­ها را در آن راه­اندازی می­کنند و پس از حصول اطمینان از موفقیت این کار، سایر بخش­های اصلی نیز شروع به راه­اندازی می­گردند و در این راه از تجربیات حاصل از پروژه آزمایشی استفاده می­کنند. در این روش می­توان اشکالات احتمالی بوجود آمده را در زمان لازم شناسایی کرد و نسبت به رفع آنها به بهترین شکل اقدام نمود.از طرفی این رویکرد از ریسک کمتری برخوردار است و توجه مدیران ارشد و تیم­راه­اندازی متوجه بخش خاصی از سازمان خواهد شد، ولی این روش ممکن است زمان راه اندازی کل پروژه را طولانی کند.

۲-۸-۱-۳- رویکرد فازی(مرحله ای)[۳]

در این روش، هدف بجای پیاده سازی کل پروژه ERP بر ماژول­ها و اجزایی از این سیستم­ها متمرکز است. به این ترتیب که ابتدا تیم راه اندازی با مدیران ارشد در مورد اینکه چه اجزایی پیاده سازی شود به اتفاق نظر رسیده و در نهایت اقدام به راه­اندازی آن می­کنند.از آنجا که در عمل چنین اجزایی معمولا سیستم­های حسابداری و مالی بوده است و در این بخش­ها معمولا تعداد نسبتا محدودی از کارکنان کل سازمان فعالیت دارند، موفقیت پروژه در این بخش­ها دلیلی قاطع بر موفقیت پروژه در سطح کل سازمان نخواهد بود. نهایتا پس از تکمیل و عملیاتی شدن این بخش­ها، سایر اجزای ERP نیز به ترتیب اولویت درسازمان پیاده سازی خواهد شد. در این روش طی هر مرحله تیم راه­اندازی می­تواند تجارب خوبی را بدست آورده و از طرفی مقاومت کارکنان نیز در سازمان کمتر خواهد شد ولی از آنجا که سیستم­های ERP دارای ویژگی اصلی و اساسی یکپارچگی هستند، در اکثر موارد اجرای مرحله­ای می­تواند مشکلاتی را برای تیم راه­اندازی ایجاد کند.به عنوان مثال سیستم­های انبار، منابع انسانی و فروش لازم است اسناد مالی خود را بطور اتوماتیک به حسابداری ارسال کنند. در حالتی که ابتدا حسابداری طی یک مرحله پیاده سازی شود، لازم است این اسناد ابتدا بصورت دستی وارد سیستم شود که علاوه بر مشکل ورود داده ها، امکان خطا نیز افزایش می یابد.

۲-۸-۲- رویکردهای پیاده سازی ERP از منظر حجم منابع و ماژول ها

از لحاظ حجم منابع و ماژول های به کار گرفته شده، رویکردهای پیاده سازی به صورت زیر قابل تقسیم می باشند [۵۹]:

۲-۸-۲-۱- رویکرد جامع[۴]

این رویکرد برای شرکت های چند ملیتی که تمایل دارند ERP را در سایت های چندگانه و اغلب فراتر از مرزهای ملی پیاده سازی نمایند مناسب است. این نوع پیاده سازی کلیه کارکردهای ERP را شامل می شود و گاهی اوقات نیز شامل ماژول های خاص یک صنعت می شود. این رویکرد نیازمند محدوده و سطح بالایی از مهندسی مجدد فرآیندها[۵] است. این نوع پیاده سازی پیچیدگی و هزینه بالایی را به همراه دارد.

۲-۸-۲-۲- رویکرد میانه[۶]

در این رویکرد ماژول های اصلی ERP انتخاب می شود. ممکن است چندین مکان و یا یک مکان گسترده برای آن در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ممکن است سیستم های مالی، مدیریت دارایی و سیستم پروژه انتخاب شود. این رویکرد تقریبا نیازمند سطح بالایی برای BPR است.

۲-۸-۲-۳- رویکرد وانیلا[۷]

در این رویکرد چند ماژول خاص انتخاب می شود. در این حالت کمترین ریسک را داریم. این نوع پیاده سازی معمولا در یک مکان انجام می شود و تعداد کاربران سیستم کم است(کمتر از ۱۰۰ نفر). تنها کارکردهای اصلی و محوری ERP مدنظر است و حداقل BPR نیاز است. در این نوع پیاده سازی به منظور تطبیق سیستم با فرآیند های کسب و کار، معمولا فرآیند های سازمان با ERP سازگار می شوند نه اینکه ERP اصلاح شود. این نوع پیاده سازی کمترین پیچیدگی را به همراه دارد و زمان و هزینه پیاده سازی نسبت به سایر روشها کمتر می باشد.

۲-۹- مزایای پیاده‌سازی ERP

 • امکان یکپارچگی فرآیندهای سازمان از بعد اطلاعاتی و افزایش سازگاری بین آن­ها
 • امکان استفاده از تجارب و استانداردهای جهانی از طریق به کارگیری به­روش ها
 • مهندسی مجدد مبتنی بر فناوری، فرآیندها و ساختار سازمان و کاهش قابل مشاهده زمان مهندسی مجدد
 • شفاف سازی سازمان و فرآیندهای آن و تسهیل در تصحیح و گسترش آن
 • افزایش سهولت در ارتقاء فناوری اعم از فناوری های اطلاعات یا اتوماسیون صنعتی
 • افزایش قابلیت­هایی نظیر برون­سپاری، همکاری­های بین شرکتی، مدیریت ارتباط با مشتریان و یا سرمایه­گذاری مشترک
 • ارتقاء کیفیت فرآیند تصمیم­گیری با عنایت به استفاده از سیستم­های پشتیبان تصمیم و هوش تجاری
 • کاهش سطح موجودی انبار
 • کاهش بهای تمام شده خرید
 • کاهش هزینه نیروی کار
 • افزایش کنترل های مالی

۲-۱۰- معایب سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان

پروژه های ERP را به دلیل هزینه بالا و ریسک های پذیرش و پیچیدگی، یکی از دشوارترین پروژه های سرمایه گذاری می دانند. پروژه هایی که شرکت ها میلیاردها دلار و مقدار بسیار زیادی از وقت نیروی کار خود را برای پیاده سازی آن ها صرف می کنند.

 • سرمایه گذاری اولیه نسبتا زیاد
 • ریسک بالا
 • بخش­های زیادی از سازمان در گیر می شوند.
 • بسیاری از سازمانها از کلیه امکانات ERP استفاده نمی کنند.
 • برای پیاده سازی ERP ها منابع زیادی مورد نیاز است.
 • زمان نسبتا طولانی برای پیاده سازی در سازمانهای بزرگ مورد نیاز است.

[۱] Big-Bang

[۲] Pilot

[۳] Phased

[۴] Comprehensive

[۵] Business Process Reengineering (BPR)

[۶] Middle-road

[۷] Vanilla آدرس سایت برای متن کامل پایان نامه ها

پایان نامه های متن کامل درباره تصیم گیری چند معیاره فازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *