سلامتی

الزام مشاوره قبل بارداری | بیماری

: مشاوره قبل از بارداری

در مشاوره قبل از بارداری باید از دید طبی به مواردی مانند، داشتن مریضی، مصرف دارویی خاص، آلرژی دارویی و وضعیت جسمی مادر، دقت کافی انجام گیرد. هم اینکه باید از بعد خانوادگی به داشتن مریضی ارثی یا خانوادگی و در آخر از بعد شغلی به این که اگه فردی شاغله در چه محیطی فعالیت می کنه توجه شه. به طور مثال اگه مادر در محیطی باشه که با مواد شیمیایی مانند آفت کش ها، مواد شوینده و … در ارتباطه حتما باید در سه ماه اول بارداری یعنی بین هفته ۳ تا ۸ وقتی که اعضای بدن جنین تشکیل می شن، به دور از این محیطای کاری باشه.

آزمایشات قبل از بارداری

بعد از انجام مشاوره، باید آزمایشات قبل از بارداری صورت میگیره.

در مرحله اول آزمایش کم خونی و فقر آهن مخصوصا واسه کسائی که قبل از بارداری سابقه عادت ماهانه سنگین و دراز مدت دارن و آدمایی که در سنین پایین و یا بالای ۳۵ سال قصد بارداری دارن انجام این آزمایش ضرورت بیشتری داره.

تست پاپ اسمیر یا همون تست غربال گیری واسه بررسی وضعیت دهانه رحم هم باید انجام گیرد.

یکی دیگه از مهم ترین آزمایشات، تست آنتی بادی سرخجه س، سرخجه عوارضی مانند نابینایی و ایجاد ناهنجاری روی سیستم عصبی جنین داره و حتما زوجی که قصد بچه دار شدن رو دارن باید از دید ایمنی سرخجه مورد آزمایش قرار بگیرن تا اگه جواب تست اونا منفی بود، دوباره واکسینه شن و بعد از سه ماه از گذشت اون باردار شن، و باز به این نکته تاکید می شه که به دلیل مشکلات سرخجه، زمان بارداری حتما باید سه ماه بعد از آخرین واکسن زده شده باشه.

تست بعدی، هپاتیت B هستش که به دلیل شایع بودن اون در جامعه ما، بهتره که انجام شه و از دید آنتی بادی بررسی بشه تا اگه اندازه اون در بدن کم بود واکسن دوباره تجویز شه.

تست سیفلیس و ایدز، البته تست ایدز به دلیل این که حالا خوبیش اینه در جامعه ما این مریضی شایع نیس صورت نمی گیره و فقط در جوامعی که این مریضی شایعه این تست رو هم انجام میدن.

در دوره بارداری احتمال به کار گیری واکسن دیفتری و کزاز هست. بدن آدم تا مدت ۱۰ سال از آخرین تزریق دز واکسن دیفتری و کزاز ایمنی لازم رو داره. معمولا خانوما موقع ازدواج این دو واکسن رو میزنن و چون کمتر از ۱۰ سال بعد از ازدواج شون تصمیم به بارداری می گیرن بدن اونا ایمنی لازم رو داره و در زمان بارداری نیاز به دز یادآوری نیس، اما اگه زمان بارداری خانمی بیشتر از ۱۰ سال بعد از آخرین دز این دو واکسن باشه می تونه در ۶ تا ۷ ماهگی دوران حاملگی دز یادآوری دیفتری و کزاز رو بزنه.

مشاوره در مورد سن مادر

عامل بعدی که باید روش حساس شد سن بارداری مادره.

۲ رده سنی وقتی که فرد قصد بارداری داره از اهمیت خاص ا برخورداره. اول رده سنی پایین که بین ۱۵ تا ۱۹ ساله که معمولا بارداری در این دوره سنی به طور ناخواسته س. اما به دلیل این که در این رده سنی خونریزیای هر دوره از عادت ماهانه سنگینه پس زمینه فقر آهن و کم خونی در این افراد بیشتر از سایرینه و همونجوریکه گفته شد گرفتن آزمایش کم خونی و فقر آهن از جمله موارد مهم واسه این رده سنیه. اما طیف دوم حاملگی در سن بالای ۳۵ ساله. چون حاملگی در سن بالا حساب می شه به غیر از آزمایشای روتین به دلیل امکان بروز مشکلات حاملگی باید در دوران بارداری و زایمون تحت مراقبت و کنترل پزشکی بیشتری قرار گیرند. بارداری قبلی در مورد خانمایی که سابقه بارداری قبلی دارن باید روش زوم بشه و باید به مواردی مثل این، مانند این که بارداری خارج از رحم، سابقه سقط جنین، سقط تکراری، حاملگی نابجا یا به طور مرتب از دست دادن حاملگی و این که زایمون زودرس داشتن یا نه؟ توجه کرد. به دلیل این که مثلا خانمی که زایمون زودرس داشته امکان این که دوباره دچار زایمون زودرس شه زیاده.

.

منبع : pcparsi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *