سلامتی

التیام سوختگی با تغذیه مناسب | تغذیه سالم

 ۸۰ درصد سوختگیای به وجود اومده به وسیله تماس با منابع گرمایی، در منزل به وجود میان که به طور سرپایی قابل درمان هستن و حدود ۵ درصد اونا (یه میلیون در سال) به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارن. شدت ضایعات در سوختگیا به عمق جراحت، مدت زمان سوختگی و سطح سوختگی بستگی داره که تعیین کننده نوع روش کنترل و درمان اون هستش.

از دیدگاه پزشکی سوختگیا به سه دسته تقسیم می شن:

– سوختگی نوع ۱: قرمزی و التهاب پوست به همراه درد بدون تاول و ترشح که در منزل قابل درمانه.

– سوختگی نوع ۲: قرمزی و التهاب پوست به همراه درد و ایجاد تاول و ترشح که باید به دکتر مراجعه شه.

– سوختگی نوع ۳: نوع سوختگی شدید که در اون رنگ پوست تغییر کرده، سفید، زرد یا مایل به قهوه ای می شه. پوست حالت سختی پیدا کرده و بیشتر بدون تاول و درده که باید فوراً مریض به مراکز درمانی منتقل شه.

اقدامات اولیه پزشکی در سوختگیا:

– قبل از مراجعه به دکتر یا مراکز درمانی، اول منطقه سوخته شده رو با آب سرد یا یخ خنک کنین و با پارچه یا گاز خشک استریل به آرومی روی اونو بپوشونین (هیچ تاولی رو نباید باز کرد).

– بعد از مراجعه، اول دکتر شدت سوختگیا رو تعیین و موضع جراحت رو تمیز می کنه؛ بعد تاولای باز شده و بافتای پوستی مرده رو ورداشته و از پمادها و کرمای آنتی بیوتیک واسه منطقه سوخته شده استفاده می کنه.

پیشنهاد می شه در صورت امکان منطقه سوخته شده بالاتر از سطح قلب قرار داده شه. در موارد تورم و قرمزی متوسط میشه از بانداژ گرم و مرطوب استفاده کرد و در صورت بروز تب با دکتر تماس گرفت.

مراقبتای تغذیه ای در سوختگیا:

در زمان بروز سوختگی به دلیل شوک شدید و یهویی وارد شده و جراحات به وجود اومده، تعادل الکترولیتا و مایعات و تعادل ازته بدن منفی می شه، یعنی پروتئینا، نمک و مایعات بدن به هدر می رن و وزن بدن کم میشه. به خاطر همین نیازای تغذیه ای ( مخصوصا در هفته های اول بعد از سوختگی) زیاد می شه.

اهداف رژیم درمانی در این بیماران در درجه اول پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه، کمک به ایجاد تعادل آب و الکترولیتا واسه جلوگیری از ایجاد شوک و تسریع درمون زخم ها و هم اینکه کنترل قند خون زیاد شده به دلیل استرس وارد شده به بدنه.

در مریض دچار سوختگی اندازه نیاز به انرژی به ۵۰۰۰ – ۳۵۰۰ کیلو کالری و نیاز به پروتئین به ۲۰۰- ۱۵۰ گرم در روز زیاد می شه. پروتئین مصرفی باید از شکلای جور واجور با ارزش زیستی بالا باشه.

اولین قدم بعد از مراجعه به بیمارستان در صورت نیاز، به کار گیری تزریق وریدی واسه جبران مایعات، الکترولیتا و بعضی از پروتئینای سرمی از دست رفته.

بعد از این مرحله، واسه پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه در صورت تحمل مریض، تغذیه از راه دهن شروع می شه. در اول از یه محلول خاص شامل نمک، آب و بی کربنات به همراه آب لیمو (واسه خوش طعم کردن) جهت جایگزینی به جای تزریق وریدی استفاده می شه. اندازه دریافت و دفع مایعات مریض ( از راه ادرار) تموم مدت باید کنترل شه تا از دفع زیاد مایعات یا تجمع اون در بدن جلوگیری شه.

از اونجایی که این بیماران دچار بی اشتهایی هستن؛ بعد از تنظیم رژیم غذایی، مواد غذایی لازم در تعداد وعده های بیشتر و مقدار کم در هر وعده، در اختیار اونا قرار گیرد و از یه رژیم غذایی نرم و ً مورد علاقه مریض استفاده شه.

نیاز به مواد مغذی جورواجور هم در این بیماران زیاد می شه، مثلا نیاز به پروتئین و ویتامین C به جهت بازسازی ضایعات بافتی زیاد می شه.

– ویتامین C لازم حدود ۱۵۰۰- ۱۰۰۰ میلی گرم به صورت ۵۰۰ میلی گرم ۳ بار در روزه.

– با افزایش نیاز به انرژی، اندازه کربوهیدرات دریافتی و به دنبال اون نیاز به ویتامینای گروه B هم زیاد می شه.

– روی ۵۰- ۳۰ میلی گرم و بتاکاروتن ۱۰۰۰۰۰ واحد بین المللی در روز به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و آسون کردن در بازسازی پوست، لازمه.

– ویتامین E به صورت ۱۲۰۰ واحد بین المللی ۳ بار در روز به عنوان یه آنتی اکسیدان قوی و موثر در بازسازی ضایعات و کاهش ایجاد تاول، پیشنهاد می شه.

– «ال-گلوتامین» ۱۰-۳ گرم به صورت ۳ بار در روز، از جمله اسیدهای آمینه لازم واسه جلوگیری و بهبود آسیب به وجود اومده به وسیله سوختگی، لازمه.

اینم بگیم که در سوختگیای به وجود اومده به وسیله الکتریسیته، بیشتر سیستم عصبی و عضلات هم گرفتار می شن که در این صورت باید خیلی سریعً مریض تحت مراقبتای نیاز به جهت زنده کردن قلب و ریه ها قرار گیرد.

از اونجایی که در سوختگیا برخلاف بقیه بیماریا، وضعیت کاتابولیسمی یا شکست و تحلیل بافتی شدیده و بیشتر ذخایر بدن دچار تخریب می شه، باید به تامین نیاز مایعات، الکترولیتا، انرژی، پروتئینا و بقیه مواد مغذی بسیار توجه شه. در همین زمینه بعضی وقتا در مراکز درمانی از مخلوطای تجارتی که غنی از شکلای جور واجور مواد مغذی هستن هم بنا به مورد، استفاده می شه.

در دوره نقاهت هم توجه به دو اصل مهم: پیشگیری از سوء تغذیه و تامین ذخایر بدن مهمه. انرژی لازم باید به شکلی تنظیم شه که نیاز مریض رو در این دوره تامین کنه.هم اینکه وزن مریض به خاطر جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در این زمان باید کنترل شه. در رژیم روزانه باید از منابع پروتئینی با کیفیت خوب استفاده شه. دریافت مقدار کافی اسیدهای چرب نیاز به جهت نوسازی بافتای بدن لازمه و در آخر ویتامینا و املاح معدنی طبق نیاز مریض از راه رژیم غذایی و یا دریافت مکملا باید تامین شه.

منیره دادخواه- کارشناس ارشد تغذیه

ماهنامه دنیای تغذیه – ۵۹

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *