سلامتی

التهاب پلکی چیست؟ | بیماری

 

التهاب پلک

مهم ترین دلیل مراجعه به چشم پزشکی تورم پلک ها، احساس خارش و سوزش و وجود جسم خارجی در چشم و به دنبال اون خشکی چشم است. خوبه بدونین که داخل پلک فوقانی و تحتانی بین ۲۰ تا ۴۰ غده چربی هست که از تبخیر اشک جلوگیری می شه، بنا به دلایلی، ترکیب طبیعی این چربیا ممکنه عوض شه و در لبه پلک جمع شه که مجموعه این میکروبا و چربیا موجب التهاب پلکا می شه. در اثر مالیدن و خارش چشم معمولا مژها می ریزه و بعضی وقتا به طور کاملً دهانه غدد چربی خورده می شه و گل مژه خود رو نشون میده. بهداشت پلک بسیار ساده س! و بهترین راه شست وشوی پلک با شامپوه. موقع حموم کردن، لبه پلک رو با شامپو چند ثانیه شست وشو بدین.

 

● نشونه های «بلفاریت» یا التهاب پلکا

نشونه های بلفاریت قرمزی چشم و ریزش اشک، احساس شن ریزه و سوزش در چشم، خارش پلکا، قرمزی و تورم لبه پلکا، پوسته پوسته شدن پوست دور و بر چشما، قی کردن لبه پلکا موقع بیدارشدن، حساسیت به نور، اشک کف آلود، رویش مژها در جهات عجیب و ریختن مژه هاست. یکی از مشکلات بلفاریت یا التهاب پلکی، کمبود اشکه. کسائی که همیشه دچار گل مژه می شن باید حتماً تست قند بدن چون گل مژه از اولین مشکلات دیابت است. اگه با وجود رعایت بهداشت و نظافت منظم پلکا، علائم و نشونه های مریضی بهبود نیافت، به چشم دکتر مراجعه کنین.

 

دلیل التهاب چشم و درمان اون

 

ورم ملتحمه چشمی ویروسی و باکتریایی مسری بوده و خیلی راحت منتشر می شه. از اونجایی که ورم ملتحمه چشم به خاطر ویروسایی اتفاق می افته که بیشتر درمان پزشکی براشون وجود نداره، پیشگیری از منتشر کردن اونا بسیار مهمن

 التهاب چشم چیه و به چه دلیل ایجاد میشه

 آماس ملتحمه چشم یا سرخ چشمی در واقع به سرخی و تورم ملتحمه چشم می گن؛ یعنی غشای مخاطی که پلک و سطح چشم رو می پوشونه. این لایه چشمی معمولا پاک و تمیزه. اگه هر نوع حساسیت و یا عفونتی اتفاق بیفته، این لایه یا جدار قرمز و متورم می شه. ورم ملتحمه چشم بسیار شایع بوده و در بیشتر مواقع خیلی زیاد نیس و ظرف ۷ تا ۱۰ روز بدون هیچ نوع درمان دارویی خود به خود خوب می شه.

بیشتر موارد مربوط به ورم ملتحمه چشم به علل زیر اتفاق می افته:

-خشکی چشم به خاطر کمبود اشک و یا تماس با باد یا آفتاب

-مواد شیمیایی، بخارها و یا دود سیگار

شکلای جور واجور آلرژی

ورم ملتحمه چشمی ویروسی و باکتریایی مسری بوده و خیلی راحت منتشر می شه. از اونجایی که ورم ملتحمه چشم به خاطر ویروسایی اتفاق می افته که بیشتر درمان پزشکی براشون وجود نداره، پیشگیری از منتشر کردن اونا بسیار مهمن. از دیگر دلایل اصلی انتشار ورم ملتحمه چشم، نبود رعایت بهداشت دسته. به کار گیری وسایل مشترک مانند هوله اونم با کسی که مریضی ورم ملتحمه چشم داره می تونه دلیل منتشر کردن این عفونت شه.

ورم ملتحمه چشم ویروسی

ورم ملتحمه چشم ویروسی بیشتر به خاطر آدنوویروس اتفاق می افته که یه جور ویروس تنفسی شایع بوده و می تونه دلیل گلودرد و یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شه. ویروس هرپیز هم می تونه به بروز ورم ملتحمه ویروسی چشم برسه.

علائم ورم ملتحمه چشم ویروسی یعنی:

-قرمزی در بخش سفید چشم

-تورم پلکا

-احساس خارش یا سوزش پلکا

-مناطق متورم و حساس در جلوی گوشا

-ترشحات تمیز یا تا حدی غلیظ و مایل به سفید

علائم ورم ملتحمه چشم ویروسی معمولا ۵ تا ۱۰ روز زمان میبره اما ممکنه بیشتر از ۳ هفته ادامه پیدا کنه و به علائم در حال پیشرفت یا طولانی تبدیل شه.

اگه هر کدوم از وضعیتای زیر گریبان تون رو گرفت، یعنی دچار ورم ملتحمه زیاد چشم شدین

-اگه مریضی ای داشته باشین که توانایی بدن تون رو واسه مقابله با عفوت کم کنه (مشکل در سیستم ایمنی)

-اگه تنها یه چشم تون بینایی داشته باشه

-اگه لنز تماسی استفاده می کنین و چشمتون ملتهب شده

اگه ورم ملتحمه چشم به خاطر یه ویروس اتفاق بیفته، در صورت شروع یا پیشرفت علائم، فرد بعد از ۳ تا ۵ روز می تونه به محیط کار یا مدرسه برگرده. معمولا از دارو واسه درمان ورم ملتحمه چشم ویروسی استفاده نمی شه، پس اینجاش خیلی مهمه تا از منتشر کردن این عفونت پیشگیری کنین.

اگه ورم ملتحمه چشم به خاطر ویروس هرپیز اتفاق بیفته که ویروس نادریه و میشه اونو با داروی ضدویروس درمان کرد. درمان خونگی علائم ورم ملتحمه چشم ویروسی هم به شما کمک می کنه وقتی که ویروس داره به خودیِ خود از بین میره، احساس بهتری داشته باشین.

ورم ملتحمه چشم باکتریایی

وقتی که باکتری وارد چشم یا نواحی دور و بر اون می شه، عفونت شروع می کنه به جلو رفتن.

بعضی عفونتای شایع که منتهی به ورم ملتحمه چشم می شه شامل موارد زیره:

-عفونت استافیلوکوکی

-آنفولانزای هموفیلوس نوع ب – Hib

مریضی خراش گربه

-سوزاک

علائم ورم ملتحمه چشم باکتریایی یعنی:

-سرخی در بخش سفیدی چشم

-ترشحات سفید یا خاکستری از چشم. این ترشحات منتهی به چسبیدن مژها به هم می شه.

-درد ناچیز

-تورم پلک بالایی، که باعث افتادگی پلک ها می شه

اندازه ترشح به خاطر ورم ملتحمه چشم باکتریایی از ترشحات به وجود اومده به وسیله ورم ملتحمه چشم ویروسی بیشتره. عفونتای باکتریایی بیشتر طی ۷ تا ۱۰ روز بدون درمان آنتی بیوتیک خوب شده و در صورت به کار گیری آنتی بیوتیک، این اندازه بین ۲ تا ۴ روز هستش. فرد مورد نظر ۲۴ ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک می تونه به کارای روزمره، کار یا مدرسه برگرده. تجویز درمان با آنتی بیوتیک معمولا باکتری ای رو میکشه که منتهی به ورم ملتحمه چشم می شه.

قرمزی چشم

اصطلاحی کامل تر بوده که نه فقط ورم ملتحمه چشم رو شامل می شه، بلکه با بسیاری مشکلات دیگه هم همراه بوده که منتهی به قرمزی روی چشم یا دور و بر اون فقط جداره چشم می شه. ورم ملتحمه چشم یکی از دلیلای اصلی قرمزی چشم حساب می شه. قرمزی چشم علل دیگری هم داره که یعنی:

-عوامل خارجی مانند فلزات یا حشرات.

-خراش، جراحت یا آسیب به بخشای عمیق تر چشم یا بروز عفونت در اون (مثلا تورم رنگینه چشم، ورم عنبیه چشم و یا التهاب قرنیه)

-آب مشکی

-عفونت حدقه چشم و نواحی دور و بر اون

گل مژه هم می تونه دلیل بروز پلکای متورم و یا قرمز شه، برجستگی ای که اونو گل مژه طولانی، التهاب پلکا و یا کمبود اشک (خشکی چشم) می گن.

بررسی علائم التهاب چشم

در صورت بروز هر کدوم از وضعیتای زیر، بدون این دست اون دست کردن با دکتر تماس بگیرین:

-اگه در اندازه مردمک ها فرقی دیدید

-اگه پوست دور و بر چشم یا پلک چشم قرمز بود

-اگه دچار تیرگی یا کمبود قدرت بینایی شدید که هنگام پلک زدن هم خوب نشد

-اگه در چشم به جز حساسیت، درد هم داشتین

-اگه تماس با نور واسه چشم تون با درد زیادی همراه بود

-اگه فکر می کنین چیزی در چشم تون رفته

-اگه چشم تون قرمز بوده و ترشحات زرد، سبز یا خونی از چشم داشتین که ظرف ۲۴ ساعت خوب نشد. در این مواقع به آنتی بیوتیک نیاز دارین.

-ورم ملتحمه چشم که بیشتر از ۷ روز ادامه داشته باشه

-اگه چشم تون ظرف ۴۸ ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک خوب نشد

-اگه از لنز تماسی استفاده می کنین و دچار ورم ملتحمه هستین

درمانای خونگی التهاب چشم

درمانای خونگی واسه ورم ملتحمه چشم منتهی به کاهش درد شده و مانع از ترشحات اون می شه. اگه از لنز استفاده می کنین، اونا رو وردارین و عینک بزنین تا وقتی که علائم اون به طور کامل خوب شه. تلاش کنین همیشه لنزها و جای اونا رو تمیز نگه دارین.

کمپرسای گرم و سرد هم می تونه در اینجور مواردی استفاده بشه. اگه مشکل تون آلرژیه، کمپرس سرد باعث می شه احساس بهتری پیدا کنین. اگه ورم ملتحمه چشم به خاطر عفونت ایجاد شده باشه، در اون شرایط یه کمپرس گرم و مرطوب باعث آرامش چشم شده و اثر به سزایی در کاهش قرمزی و تورم اون داره. کمپرس گرم و مرطوب می تونه باعث انتشار عفونت از یه چشم به چشم دیگه ای شه. بهتره واسه هر چشم کمپرس متفاوتی استفاده کنین و واسه هر بار استفاده، کمپرس تون تمیز باشه.

وقتی چشم تون رو تمیز می کنین، اونو از سمت داخل به سمت بیرون (به طرف بینی) پاک سازی کنین. واسه این کار از یه چیز تمیز واسه هر بار پاکسازی استفاده کنین تا ترشحاتی که در حال تمیز شدنه دوباره به چشم مالیده نشه. اگه از دستمال یا پارچه تمیز مرطوبی استفاده می کنین حتما بعد از استفاده اونا رو دور بریزین. اگه از هوله واسه تمیز کردن چشم استفاده می کنین، حتما پس از استفاده اونا رو بشورید تا کس دیگه ای اونا رو ورنداشته و یا دوباره استفاده نکنه. بعد از پاکسازی چشم، دست هاتون رو شسته تا از منتشر کردن ورم ملتحمه چشم پیشگیری کنین.

نشونه هایی که بین درمان خونگی، باید حواستون به اونا باشه

اگه هر کدوم از علائم زیر بین درمان خونگی اتفاق افتاد، حتما با دکتر تون تماس بگیرین:

-چشم درد همیشگی یا افزایش اون

-حساسیت به نور و پیشرفت اون

-نشونه های پیشرفت عفونت

-حادتر شدن علائم و افزایش دفعات بروز اون

اگه از لنز تماسی استفاده می کنین، تلاش کنین در صورت بروز هر نوع مشکلی در چشم اونا رو وردارین.

پیشگیری از التهاب چشم

ورم ملتحمه چشم از راه لنزها و از راه ترشحات چشمی انتشار پیدا میکنه که شامل ویروس یا باکتری بوده و منتهی به ورم ملتحمه چشم می شه. دست زدن به چشم عفونی شده هم باعث می شه ترشحات روی دست شما بمونه. وقتی ترشحات روی دست تون باقی مونده، در صورت لمس چشم یا هر چیزی، ویروس یا باکتری منتشر می شه.

رعایت نکات زیر در پیشگیری از بروز ورم ملتحمه چشم اثر به سزایی داره:

-دستای خود رو قبل و بعد از کارای زیر حتما بشوئید: لمس چشم یا صورت و به کار گیری دارو در چشم

-از لوازم آرایش مشترک مخصوص چشم استفاده نکنین

-تا وقتی که عفونت چشم به طور کامل خوب نشده، از لوازم آرایش چشم استفاده نکنین چون که با این اجناس، دوباره عفونت رو ایجاد می کنین. اگه عفونت چشم تون به خاطر باکتری یا ویروس ایجاد شده، لوازم آرایش قدیمی خود رو دور ریخته و اجناس جدیدی بخرین.

-اصلا از جای لنز یا محلول لنز مشترک استفاده نکنین.

-از داروهای چشمی مشترک استفاده نکنین.

-اگه واسه رؤیت یه وسیله خارجی چشم کسی رو معاینه کردین و یا خواستین قطره چشم در اون بریزین، دست هاتون رو بشورید و دستکش بندازین.

 

منبع: alodoctor.ir

منبع:jamejamonline.ir

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *