سلامتی

التهاب و درد بیضه را این گونه درمان کنید | بیماری

: التهاب و درد بیضه رو این جور درمان کنین

: التهاب و درد بیضه رو این جور درمان کنین 

بیضه مردان اندام بسیار حساس و آسیب پذیری هست،این عضو کار اصلی رو در ساخت مثل مردان انجام میده و ممکن هست بعضی وقتا با مشکلاتی مواجه شه.بروز تورم در بیضه و درد بیضها ممکن هست چند دلیل داشته باشه، از عفونتای ویروسی یا باکتریایی گرفته تا تروما. دلیل اون مهم هست چون درمان این مشکل بسته

به دلیل اون متفاوت هست. درد بیضه معمولا به شکل پیچش بیضه ناشی از تروما، التهاب بیضه ناشی از عفونت ویروسی اوریون، یا عفونتای باکتریایی در اپیدیدیم یا اپیدیمیت– ارکیت اتفاق می افته. شاید درد و ورم ناشی از سرطان نیس، به چه دلیل که سرطان بیضه معمولا بدون درد هست. وقتی که درد اتفاق می افته، کارایی وجود دارن که می تونین واسه درمان دردتون بکنین.

درد بیضه

روشای درمان خونگی درد بیضه شماره ۱: پیدا کردن آرامش سریع

داروهای ضد دردی که بدون نسخه دکتر به فروش میرسن مثل ایبوپروفن، پاراسِتامول، یا آسپرین می تونن درد و تورم رو از بین ببرن. همه این داروها با کنترل ساخت مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندینا، که باعث التهاب می شن، تاثیرشون رو میذارن. دوز پیشنهاد شده واسه هر یک از این داروها به توضیح زیر هست:

– ایبوپروفن «یا داروهای عمومی [ژنریک] نمونه»، قرص ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرمی، همراه غذا یا فقط بعد از غذا، تا سه بار در روز

آسپرین، قرص ۳۰۰ میلی گرمی تا چهار بار در روز

– پاراستامول، قرص ۵۰۰ میلی گرمی تا سه بار در روز

– این داروها رو با هم ترکیب نکنین. مصرف بیش از حد اونا ممکن هست به مشکلات جانبی جدی منجر شه.

۲. به پشت دراز بکشین.

تا وقتی که کمکای پزشکی حرفه ای شما برسه، به پشت دراز کشیدن و پشتیبانی از بیضها به هر روشی که به شما احساس راحتی می ده به از بین بردن فشارهای فیزیکی و ناراحتی کمک می کنه.

– شما همین طور می تونین پشتیبانی از ناحیه بیضه رو با استفاده از بیضه بند بالا ببرین. اینکار میتونه با حفاظت از منطقه در برابر اصطکاک به وجود اومده به وسیله تماس بین پاهای تون، جنبش دردناک در کیسه بیضه، و تماس خارجی که میتونه به تحریک منجر شه، در آرامش درد بیضه اثر داشته باشه.

۳. یه کیسه یخ روی این منطقه بذارین.

در صورتی که یهویی تورم و درد در این منطقه شروع شد، به آرومی یه کیسه یخ یا یه کیسه سبزیجات منجمد روی بیضهای تون بذارین، اینکار به آرامش درد و تورم کمک میکنه.

– به کار گیری یه کیسه یخ اقدام مهمی هست به چه دلیل که اگه تورم در اثر یه مشکل جدی بروز کرده باشه، یخ می تونه یه وقتی راکه بیضه می تونه بدون منبع خون زنده بمونه، زیاد کنه.

– گذشته از اون که کیسه یخ یا بسته سبزیجات رو روی منطقه بذارین، اونو تو یکدست خشک بپیچید تا از سرمازدگی جلوگیری کنین.

۴. استراحت کنین و از فعالیتای شدید جسمی دوری کنین.

زمان بذارین تا با دوری از فعالیتای فیزیکی که میتونن درد و تورم رو شدید شدن کنن، بیضها به طور طبیعی بهبود پیدا کنن. از بلند کردن اجسام سنگین، دویدن و دیگه تمرینات ورزشی سنگین دوری کنین.

– اگه استراحت کامل واسه تون ممکن نیس، پس لباس زیری بپوشید که از بیضها مراقبت کنن. بستن بیضها هم می تونه خوب باشه.

روشای درمان خونگی درد بیضه شماره ۲: به دنبال علائم باشین.

۱. عوامل خطر رو تشخیص بدین.

چند عامل خطر شایع هم واسه عفونتای باکتریایی و هم واسه عفونتای ویروسی هست که باعث درد بیضه می شه. این عوامل خطر عبارتند از:

– فعالیت جنسی

– فعالیت شدید بدنی، مثل دوچرخه سواری یا موتورسواری تکراری

نشستن طولانی مدت، مثل سفر کردن یا رانندگی کامیون به صورت تکراری

– سابقه پروستات یا عفونت مجاری ادراری

– بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا عمل جراحی پروستات، که در مردان سن بالا شایع هست.

– نقصای آناتومیک مثل مئاتوس پیشابراه خلفی، که در پسران نابالغ اتفاق می افته.

۲. تروما رو بررسی کنین.

درد بیضه به وجود اومده به وسیله تروما، که پیچش بیضه اسمشه، شامل درد بیضها و اپیدیدیم میشه. اپیدیم مجرایی هست که در قسمت زیرین بیضه قرار داره. واسه آزمایش اون، معاینه فیزیکی دقیق لازمه. اگه هر گونه ترومای بیضه رو تجربه کرده باشین، به خصوص تورشن بیضه به وجود اومده به وسیله پیچش بیضها، حتما از متخصص بخواین که اونو بررسی کنه چون این مشکل واسه بیضها بسیار خطرناک هست.

– دکتر شما ممکن هست رفلاکس پوست بیضه ای «Reflax Cremasteric» رو در شما بررسی میکنه، که در موارد بروز تروما وجود نداره. این بررسی با به کار گیری یه چکش مخصوص امتحان رفلاکس در منطقه داخلی کشاله ران انجام می شه، که در بیضهای سالم باعث می شه تا بیضها در کیسه بیضه ای در جای خود قرار بگیرن.

– تورشن بیضه معمولا خود رو همراه با یه درد یهویی نشون میده.

۳. درد به وجود اومده به وسیله عفونت رو تشخیص بدین.

سن، نقش یه عامل مهم رو در تعیین عفونت اجرا می کنه. علل عفونی درد بیضه عبارتند از: عفونتای باکتریایی بیضه و اپیدیدیم. این عفونت به دلیل باکتریایی هست که از راه رکتوم راه خود رو به سمت بالا باز می کنن، و معمولا در مردان سن بالا تر از ۳۵ سال و جوون تر از ۱۴ سال اتفاق می افته. واسه مردان جوون بین ۱۵ تا ۳۵،

شایع ترین دلیل واسه عفونت بیضها، باکتری منتقله از راه رابطه جنسی هست، مثل مریضیای عفونی کلامیدیا و سوزاک. وقتی این ناحیه موقع معاینه لمس شه، درد دارین. دکتر تون ممکن هست چک کنه که بالا بردن بیضه دردتون رو افزایش می ده، چیزی که به عنوان نشونه پرن «Prehn» شناخته شده هست.

درمان عفونت به آرامش درد و مقابله با بدتر شدن عفونت و گندخونی احتمالی کمک می کنه.

– رفلاکس پوست بیضه بازم همراه با درد به وجود اومده به وسیله عفونت رخ میده.

۴. احتمال وجود ورم بیضه رو بررسی کنین.

ورم بیضه «اورکیت» به دلیل عفونت ویروسی هست، که یهویی باعث درد و تورم در بیضه می شه. در زمان بروز اورکیت درد زیاد و تورم بیضه اتفاق می افته. اورکیت با دقت به اورکیت اوریونی اتفاق می افته، یه جور عفونت ویروسی که اتفاق افتادن اون گسترش بیش تری داره اگه که واکسن MMR در اوایل دوران کودکی، یعنی در حدود ۱۱ ماهگی تزریق نشده باشه.

حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان گرفتار به اورکیت اوریونی می شن. این مریضی معمولا یه هفته پس از شروع التهاب غدد بناگوشی «که تورم غدد بناگوشی در زیر فک هست» شروع میشه.

– هیچ درمانی واسه اورکیت اوریونی ویروسی وجود نداره و ممکن هست باعث ناباروری فرد شه. تنها راه ممکن این هست که فرد مورد مراقبت و مراقبت پشتیبانی گرانه قرار بگیره، مثلا با به کار گیری داروهای مسکن و کیسه یخ.

۵. احتمال وجود عفونتای منتقله از راه رابطه جنسی «STIا» رو بررسی کنین.

واسه امراض مقاربتی جنسی، علائم به احتمال خیلی درد در بیضها هستش که ممکن هست با سوزش موقع ادرار همراه باشه. شروع علائم به مرور هست و ممکن هست چند هفته طول بکشه تا بروز کنن. درد بیضه همین طور ممکن هست با تهوع و استفراغ و همین طور درد شکم همراه باشه. شما رفلکس پوست بیضه ای عادی دارین.

– سونوگرافی گشاد شدن عروق، توده های عفونت، یا تشکیل دمل رو نشون می ده.

– شما همین طور ممکن هست از علائم دیگری، مثل وجود چرک یا خون در ادرار رنج ببرین.

۶. به دنبال نشونه هایی از اپیدیمیت- اورکیت باشین.

درد به وجود اومده به وسیله این عفونت باکتریایی به سرعت «حدودا در طول یه روز» پیشرفت پیدا میکنه. اپیدیدیم و بیضها تون به سرعت متورم و بزرگ، قرمز و حساس می شن. این عفونت همین طور باعث بروز درد شدیدی می شه.

– شما همین طور ممکن هست به یه عفونت متفاوتی، مثل عفونت دستگاه ادراری یا عفونت مجرای ادرار گرفتار شده باشین.

۷. تستای آزمایشگاهی لازم رو بکنین.

تستای آزمایشگاهی واسه تشخیص عفونت خوب هستن. دکتر شما ممکن هست ادرار شما رو واسه احتمال وجود باکتریایی، مثل E coli آزمایش کنه. اگه شما مرد جوونی هستین که فعالیت جنسی زیادی داره، دکتر تون ممکن هست عکس العمل زنجیره ای پلیمراز «M-PCR» رو روی ادرارتون تجویز کنه که نشون میده به کلامیدیا گرفتار هستین یا سوزاک.

– معمولا سونوگرافی به خاطر بررسی احتمال وجود مشکلات سخت تر، واسه همۀ دردا و تورمای کیسه بیضه انجام می شه.

روشای درمان خونگی درد بیضه شماره ۳: درمان درد واسه همه وقت

۱. با عفونتای باکتریایی مقابله کنین.

مردان در هر سنی ممکن هست از عفونتایی رنج ببرن که باعث درد بیضها میشه. این عفونتا ممکن هست به وسیله باکتری اشریشیا کلی «E.Coli» یا بقیه باکتریا ایجاد شن. واسه مردان سن بالا تر، بزرگ شدن خوش خیم پروستات می تونه نقش مهمی رو در پیشرفت این عفونتا بازی کنه. این باکتریا وقتی تجمع پیدا میکنن

که بزرگ شدن پروستات مانع از این میشه که مثانه به درستی تخلیه شه. به خاطر همین، باکتری E.coli یا دیگه باکتریای دستگاه گوارش میتونن انباشته شن و باعث بروز عفونت شن.

– درمان پزشکی واسه این مشکل شامل کوتریموکسازول یا یه آنتی بیوتیک کینولون هست. دوره درمان حدودا ۱۰ روز هست، مگه این که پروستات هم درگیر شده باشه، که در این صورت درمان ممکن هست بیشتر طول بکشه.

– بیشتر، نشونه Prehn علائم رو آرامش میده. کیسه های یخ هم خوب هستن.

– شما می تونین درد رو با تیلنول، موترین، یا حتی داروهای ضد درد قوی تر واسه چند روز اول رو کم کنین.

۲. عفونتای مقاربتی رو درمان کنین.

داروی مریضیای منتقله از راه رابطه جنسی آنتی بیوتیک هست. دکتر شما ممکن هست واسه تون سفتریاکسون و به دنبال اون یه دوره زیتهرومکس یا داکسی سایکلین تجویز کنه. بهبود درد باید طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت شروع شه. کیسه یخ و همین طور بالا بردن بیضه می تونه کمی درد رو آرامش بده

تا وقتی که منتظر هستین که آنتی بیوتیکا تاثیر خودشون رو بذارن. شما همین طور می تونین داروهای ضد دردی راکه بدون نسخه دکتر به فروش می رسن، مخصوصا در طول چند روز اول استفاده کنین.

۳. با ترومای بیضه مقابله کنین.

تروما بیضه در اثر بیضه پیچ خورده ای که به اندازه کافی خون دریافت نمی کنه بوجو میاد. این مشکل معمولا پس از تعداد خیلی از شکلای جور واجور جورواجور تروما، مثل سر خوردن از روی دوچرخه و ضربه خوردن به کشاله ران اتفاق می افته. ترومای شدید بیضه ممکن هست طناب منوی «طناب اسپرماتیک» رو پیچ بده و در این صورت حتما عمل جراحی روی بیضه باید انجام شه. این مشکل هرساله از هر ۱۰۰۰۰۰ مردِ کم تر از ۱۸ سال، ۳.۸٪ مرد رو رو تحت تاثیر قرار میده.

–   تشخیص خیلی زود تورشن بیضه و نبود وجود رفلاکس پوست بیضه کافی هست واسه این که ضرورت انجام عمل جراحی اعلام شه. این می تونه به جلوگیری از ارکیکتومی «که عمل جراحی واسه تخلیه بیضه هست» کمک کنه.

– حتی ترومایی که شدید نیس هم ممکن هست باعث بروز تورم، حساسیت و درد، تب بالا، و نیاز تکراری و فوری به ادرار کردن شه.

– فرصت میان آسیب مشاهده تا عمل جراحی حدودا چهار تا هشت ساعت هست. اینطوری جلوی آسیب مشاهده زیادتر از اندازه طناب اسپرماتیک گرفته میشه چون که واسه پیشگیری از تخلیه بیضه باید به سرعت پیچش اون باز شه. با وجود عجله ای که واسه رسیدگی به این مشکل هست، اندازه ارکیکتومی به طور میانگین ۴۲٪ هست. تاخیر در تشخیص ممکن هست به ارکیکتومی و شاید ناباروری منجر شه.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *