سلامتی

التهاب ملتحمه ( قرمزی چشم ) | بیماری

 

 

 

قرمزی چشم یا التهاب ملتحمه، التهاب و عفونت پرده شفافیه که زیر پلکا و قسمتهایی از کره چشم رو پوشانیده س. علل قرمزی چشم معمولاً عفونتهای ویروسی یا باکتریاییه و یا می تونه حساسیتی بوده و در نوزادن می تونه ثانویه به نبود ایجاد سوراخ مجاری اشکی بطور کامل باشه.

این مریضی ممکنه منتهی به بروز احساس وجود خارجی تو یه یا هر دو چشم شده ، طوریکه خود فرد احساس می کنه قادر به بیرون آوردن جسم خارجی نیس، وقتی که فرد از خواب بیدار می شه، ممکنه چشم ایشون پر از ترشحات باشه. سفیدی چشم هم به نظر قرمز اومده و فرد منظره ای رو می بینه که قبلاً در چشم وجود نداشته.

بنظر می رسه که بروز التهاب علاوه بر ایجاد قرمزی برروی بینایی هم بعضی وقتا اثر میذاره. اگه فردی دچار قرمزی چشم شد با انجام اقدامات خاصی می تونه شکایات خود رو برطرف کنه. ولی از اونجایی که قرمزی چشم می تونه مسری باشه، پس باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد. این درمان سریع مخصوصا در سنین قبل از مدرسه که کودک می تونه به التهاب ملتحمه باکتریایی یا ویروسی گرفتار شه خیلی با اهمیته.

علائم و نشونه ها

شایعترین علائم و نشونه های قرمزی چشم شامل خارش و یا قرمزی تو یه یا هر دو چشم ، تاری دید و حساسیت به نور، وجود شکلای جور واجور ترشحات تو یه یا هر دو چشمه که درزمان شب منتهی به تشکیل دلمه در چشما می شه و در آخرً فرسودگی چشم هستش.

علل

باکتریها، ویروسها و حساسیت می تونن منتهی به بروز قرمزی چشم شن اما شایعترین دلیل ویروسها هستن. بعضی وقتا نوزادان ثانویه به نبود باز شدن کامل مجرای اشکی هم
می تونن گرفتار به قرمزی چشم شن.در ورم ملتحمه باکتریایی یا ویروسی، معمولاً یه یا هر دو چشم گرفتار می شن این دو فرم باکتریایی و ویروسی می تونن با سرماخوردگی رابطه داشته باشن، و هر دو فرم بسیار مسری هستن. این فرمها معمولاً در کودکان شایعتر بوده، اما بالغین هم به همون نسبت می تونن گرفتار شن.

در ورم ملتحمه حساسیتی معمولاً هر دو چشم گرفتار می شن و معمولاً ثانویه به مواد حساسیت زا مثل گرده گله ها ایجاد می شه. در جواب به مواد حساسیت زا بدن شروع به ساختن موادی میکنه که ایمنوگلوبولین E نام دارن . این مواد دلیل تحریک سلولهای انتهایی شده و منتهی به ترشح مواد دیگری گشته که اونجا موجب بروز به التهاب می شن . از جمله این مواد هیستامینه. که آزاد شدن هیستامین در بدن میتونه منتهی به بروز علائم حساسیت، مثل قرمزی چشما شه. فرد گرفتار به قرمزی چشم حساسیتی ممکن دچار خارش شدید چشما شـود و علائم دیگری مثل خارش بدن ، عطسه و ترشحات آبکی از بینی پیدا کنه، هم اینکه ممکنه پلکها تا حدی دچار تورم شن .

فاکتورهای خطر :

عوامل خطر که شاخص دچار شدن رو زیاد می کنن شامل تماس با مواد حساسیت زا و به همون اندازه تماس با فردی که گرفتار به ورم ملتحمه باکتریائی یا ویروسی شده استه . فرمهای ویروسی و باکتریایی معمولاً بسیار مسری بوده و فرد گرفتار میتونه تا ۷ الی ۱۴ روز بعد از شروع علائم دلیل سرایت مریضی به بقیه شه .

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کرد ؟

قرمزی چشم یه حساسیت تحریک کننده بوده اما در بیشتر مواقع واسه بینایی بی ضرره و با احتمال خیلی کم نیاز به درمان فوری و شدید پیدا می کنه. ولی از اونجایی که این مریضی می تونه تا ۲ هفته بعد از شروع علائم مسری باشه پس تشخیص و درمان به موقع خیلی با اهمیته. کودکان گرفتار به ورم ملتحمه باکتریایی باید تا شروع درمان از بقیه کودکان دور نگه داشته شن. اما فرم ویروسی تنها تا چند روز مسری هستن. اگه مشکلی در مورد زمان برگشت کودک خود به مدرسه دارین حتماً با دکتر در میان گذارید. بعضی وقتا ورم ملتحمه دلیل بروز عوارضی در قرنیه می شه که همین امر نیاز به درمان به موقع رو مسجل می سازه.

غربالگری و تشخیص

واسه تشخیص عامل مریضی ممکنه دکتر از ترشحات نمونه ای جفت و جور کرده و به آزمایشگاه بفرست تا اینجوری عامل مریضی مشخص شده و درمان بهتری انجام بشه. اگه مریض کودکی باشه که مرتباً دچار قرمزی چشم می شه. باید از نظر وجود انسداد در مجاری اشکی به وسیله دکتر مورد معاینه و آزمایش قرار گیرد.

درمان

اگه عفونت باکتریایی وجود داشته باشه نیاز به به کار گیری قطره های آنتی بیوتیکی بوده تا حد ممکن عفونت هر چی سریعتر درمان یابد. به خاطر پیشگیری از برگشت عفونت باید دوره درمان بطور کامل طی شه. معمولاً عفونتهای ویروسی هم به خودی خود درزمان یه هفته درمان می شن. اگه فرم حساسیتی وجود داشته باشه، ممکنه از شکلای جور واجور قطره های چشمی جهت درمان استفاده شه که شامل آنتی هیستامین ها، ضد اختقانها، کورتونها و قطره های ضدالتهابی هستن.

پیشگیری

داشتن یه وضعیت بهداشتی خوب بهترین راه کنترل قرمزی چشمه . وقتی که عفونت تشخیص داده شد باید اقدامات زیر انجام شه. هیچوقت با دست خود چشماتون رو نمالید. هر زمان که ممکنه و به شکل تکراری دستهای خود رو بشورید. هر روز حولها و لباسهای خود رو بشورید و اجازه ندین کسی دیگری از اونا استفاده کنه. وسایل آرایشی چشمای خود رو دور اندازید و به کسی دیگه اجازه ندین که از اونا استفاده کنه و هیچوقت به بقیه اجازه ندین که از وسایلی که با چشماتون تماس داشتن، استفاده کنن. به پیشنهادای دکتر خود در مورد چگونگی مراقبت از لنزهای تماسی چشم خود عمل کنین.

اگه کودکتون گرفتار به قرمزی چشم بوده و یا قرمزی چشم در مدرسه اونا پیشرفته از تماس اونا با بقیه جلوگیری کنین. خیلی از مدارس کودکان گرفتار رو به خونه می فرستند.

نوزادان بسیار مستعد دچار شدن به عفونتهای چشمی باکتریایی موجود در کانال زایمون هستن. این باکتریها در مادر هیچ علامتی ایجاد نمی کنن. بعضی وقتا این باکتریها در نوزادان منتهی به بروز عفونتهای چشمی بسیار شدیدی می شن که نیاز به درمان فوری دارن. وجود همین مشکل دلیل شده که بدون این دست اون دست کردن بعد از تولد از قطره های آنتی بیوتیکی چشمی مثل اریترومایسین استفاده شه.

مراقبت از خود

فرد می تونه با به کار گیری کمپرسهای گرم برروی چشم گرفتار از شدت علائم اون کم کنه. بدین منظور از یکدست تمیز استفاده کرده و اونو بعد از قرار دادن در آب ولرم و فشردن اون ، اونو به آرومی روی چشمای خود بذارین.

در موارد حساسیتی از مالیدن چشم هاتون دوری جلوگیری کنین، چون که دلیل خلاص شدن بیشتر هیستامین می شه،عوضش میشه از کمپرس سرد واسه آرامش علائم استفاده کرد. در این موارد از قطره های چشمی آنتی هیستامین و منقبض کننده های عروقی استفاده کنین.جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *