سلامتی

التهاب مفاصل یا آرتریت؛ همه چیز درمورد این بیماری و روش های درمان آن | بیماری

: نام دیگه التهاب مفاصل، آرتریته، اما این واژه واسه توصیف حدود ۲۰۰ نوع از مشکلات مفصلی جور واجور که تأثیر داغون کننده ای بر مفاصل، بافتای دور و بر مفاصل و دیگه بافتای همبند اون می ذارن، کاربرد داره. درگیری مفاصل بعضی وقتا منتهی به رماتیسم مفصلی هم می شه. شایع ترین نوع التهاب مفاصل آرتروزه. از دیگر شکلای جور واجور مریضی های التهاب مفاصل میشه به نقرس، فیبرومیالژیا و روماتوئید اشاره کرد. در این مقاله، دلیل ایجاد التهاب مفاصل، شکلای جور واجور اون، علائم اولیه مریضی و راه های درمان اونو بررسی می کنیم، پس با چیجوری همراه باشین.

بیماران گرفتار به روماتیسم، معمولا درد شدیدی رو که یک یا چند مفصل رو درگیر کرده، تحمل می کنن. علائم این مریضی می تونن به صورت به طور کامل یهویی یا کم کم رو شن. بعضی از شکلای جور واجور مریضی التهاب مفاصل می تونن سیستم ایمنی بدن و حتی ارگانای داخلی بدن رو هم درگیر کنن.

از شکلای جور واجور دیگه مریضی التهاب مفاصل میشه به آرتریت روماتوئید و لوپوس (SLE) اشاره کرد که می تونن بر اندامای جور واجور بدن اثر بذارن. براساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری مریضی، ۴.۵۴ میلیون نفر از بزرگسالان در ایالات متحده به یکی از شکلای جور واجور التهاب مفاصل گرفتار هستن که از این میان ۷.۲۳ میلیون نفر با محدودیتای شدید حرکتی مواجه هستن.

چند حقیقت مهم درمورد التهاب مفاصل

: التهاب مفاصل یا آرتریت؛ همه چیز درمورد این مریضی و روشای درمان اون

چند نکته مهم درخصوص این مریضی:

 • التهاب مفاصل بیشتر از ۲۰۰ نوع جور واجور داره و شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید هم می شه.
 • مریضی التهاب مفاصل علائم زیادی داره و حتی می تونه توانایی فرد رو واسه انجام کارای روزمره، تحت اثر بذاره.
 • فعالیت فیزیکی اثر مثبتی بر کنترل این مریضی داره و می تونه موجب بهبود درد، کارکرد بدنی و هم اینکه سلامت ذهنی در افراد مریض شه.
 • عوامل مؤثر در ایجاد آرتریت شامل آسیب مفصلی، متابولیسم عجیب، آرایش ژنتیکی، بروز عفونتا و مشکل در کارکرد سیستم ایمنی بدن می شه.
 • هدف از درمان، کنترل درد، کاهش آسیب به مفاصل و بهبود یا حفظ کیفیت زندگیه. کنترل این مریضی از راه داروها، فیزیوتراپی، آموزش و پشتیبانی مریض انجام می شه.

شکلای جور واجور روشای درمان التهاب مفاصل

معمولا دکتر واسه کمک به بیماران گرفتار به التهاب مفاصل، چند جلسه فیزیوتراپی پیشنهاد می کنه.

تبلیغات

 • خرید بلیط هواپیما

مهم ترین هدف در درمان مریضی التهاب مفاصل، کنترل درد، کاهش آسیب به مفاصل و بهبود یا حفظ کیفیت زندگی فرد بیماره.

تغییر در سبک زندگی و طیف بزرگی از داروها می تونن به جلوگیری از آسیب هرچه بیشترِ مفاصل درگیر در افراد مریض کمک کنن.

درمانای جورواجور این مریضی به توضیح ذیله:

 • به کار گیری طیف بزرگی از داروها
 • درمانای غیردارویی
 • فیزیوتراپی و کاردرمانی
 • آموزش و پشتیبانی
 • کاهش وزن
 • عمل جراحی که شامل جایگزینی مفصل آسیب دیده می شه

۱. درمان التهاب مفاصل با دارو

در درمان شکلای جور واجور غیرالتهابی آرتریت، مثل مریضی آرتروز، بیشتر از داروهای کم کننده درد و فیزیوتراپی استفاده می شه، هم اینکه پیشنهاد می شه که بیماران دارای اضافه وزن، وزن خود رو کم کنن و آموزشایی واسه کنترل هرچه بهتر مریضی دریافت کنن.

این درمانا واسه نوع التهابیِ مریضی مثل روماتیسم مفصلی هم کاربرد دارن و داروهای ضدالتهابی مانند کورتونا و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، داروی ضدروماتسیمی کاهش کننده مریضی و یه سری از داروهای تقریبا نوین مثل زیست داروها از داروهایی هستن که واسه این نوع از مریضی تجویز می شن.

تجویز هر کدوم از داروها بستگی به نوع مریضی و نظر دکتر معالج داره. در ادامه، به چند نمونه از داروهای پرمصرف واسه درمان این مریضی می پردازیم:

مُسکنا

این داروها کم کننده درد هستن، اما تأثیری بر التهاب مفاصل ندارن. استامینوفنا (Tylenol)، ترامادول و مخدرهای شامل اکسی کدون (Percocet, Oxycontin) یا هیدروکودون (Vicodin, Lortab) جزو این دسته از داروها هستن.

داروهای غیراستروئیدی غیرالتهابی (NSAIDs)

این داروها کاهنده درد و التهاب مفاصل هستن. از نوعای جورواجور این داروها میشه به ایبوپروفن (Advil, Motrin IB) و ناپروکسن سدیم (Aleve) اشاره کرد. بعضی از شکلای جور واجور NSAIDs به صورت کِرم یا ژل هم استفاده می شن.

ضدتحریک (Counterirritants)

بعضی از کِرما و پمادها شامل موادی مانند منتول یا کپسایسین (capsaicin) که ماده مؤثر در تندی فلفل چیلی است، هستن. مالیدن این پمادها روی مفاصل دردناک، باعث متعادل شدن سیگنالای درد و درنتیجه کاهش التهاب و درد مفاصل آسیب دیده می شه.

داروهای ضدرماتیسمی کاهش کننده مریضی (DMARDs)

این داروها واسه درمان روماتیسم مفصلی استفاده می شن. داروهای ضدرماتیسمی با کنه یا متوقف کردن کارکرد سیستم ایمنی بدن از حمله به مفاصل جلوگیری می کنن. بعضی از شکلای جور واجور این داروها عبارتند از: متوترکسات (Trexall) و هیدروکسی کلروکین (Plaquenil)

زیست داروها

این داروها در کنار داروهای ضدرماتیسمی کاهش کننده مریضی (DMARDs) تجویز می شن، اصلاح کننده های جواب بیولوژیکی، از داروهای مهندسی بیولوژیک هستن که شکلای جور واجور مولکولای پروتئینی رو هدف قرار میدن. داروهایی مانند اتانرسپت (etanercept) با نام تجاری (Enbrel) و اینفیلیکسیماب (infliximab) با نام تجاری Remicade ازجمله داروهای این گروه هستن.

کورتیکواستروئیدها

پردنیزون و کورتیزون با سرکوب کارکرد سیستم ایمنی بدن، التهاب مفاصل رو کاهش میدن.

۲. درمانای طبیعی

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل به همراه ورزش، نبود مصرف دخانیات (ترک اعتیاد) و نبود مصرف نوشیدنیای الکلی، زندگی سالم و با کیفیت تری رو واسه افراد گرفتار به بیماریای التهاب مفاصل به ارمغان می آورد.

۳. رژیم غذایی

هیچ رژیم غذایی خاصی واسه نابود کردن صد در صد این مریضی موجود نیس، اما بعضی از مواد غذایی در کاهش التهاب مفاصل اثر مثبتی دارن.

خوراکیای زیر که در رژیم مدیترانه ای یافت می شن، شامل مواد مغذی لازم واسه مفاصل هستن:

 • ماهی
 • آجیل و مغزا
 • میوه و سبزیجات
 • حبوبات
 • روغن زیتون
 • آرد سبوس دار

مصرف بعضی از خوراکیا واسه بیماران گرفتار به التهاب مفاصل پیشنهاد نمی شن.

سبزیجات نایت شید (Nightshade vegetables) مانند گوجه فرنگی، شامل ماده شیمیایی سولانین هستن. تحقیقات نشون میدن که بین این ماده و درد به وجود اومده به وسیله التهاب مفاصل، رابطه مستقیمی هست. هم اینکه تحقیقات اثبات می کنن که سبزیجات شامل این ماده، التهاب و درد به وجود اومده به وسیله مریضی رو شدید شدن می کنن، بعضی پژوهشا هم نشون میدن که در صورت نبود مصرف سبزیجات شامل سولانین، التهاب و درد مفاصل شدیدا کم میشه.

۴. خودکنترلی و داشتن عادتای سالم

کنترل و مدیریت مریضی آرتروز، اهمیت زیادی در پیشگیری از دچار شدن به این مریضی و مراحل خوب شدن اون داره.

 • داشتن فعالیت بدنی
 • داشتن وزن مناسب و جلوگیری از زیاد شدن وزن
 • چکاپ منظم به وسیله دکتر
 • جلوگیری از استرس

هفت عادت زیر کمک می کنن تا فرد گرفتار به التهاب مفاصل، کنترل بهتری بر مریضی خود داشته باشه:

مراقب بودن

هشیاری مریض نسبت به علائم و نشونه های مریضی، اندازه درد، داروها و هم اینکه مشورت کردن با دکتر درمورد مشکلات جانبی احتمالی داروها.

مدیریت درد و خستگی

بهتره که مریض گرفتار به التهاب مفاصل، علاوه بر داشتن رژیم دارویی، رژیمی غیردارویی هم داشته باشه. کنترل اندازه خستگی و فشار کاری یکی از راه های مهم و مؤثر در مدیریت بیماریه.

فعالیت داشتن

ورزش کردن، فعالیتی به درد بخور واسه مدیریت و کنترل این بیماریه و نقش مهمی در سلامتی بدن هم داره.

داشتن استراحت کافی

علاوه بر داشتن فعالیت جسمی، داشتن استراحت کافی هم واسه جلوگیری از شدید شدن مریضی اهمیت زیادی داره.

داشتن رژیم غذایی سالم

داشتن رژیم غذایی سالم به شما کمک می کنه تا وزن مناسبی داشته باشین و مریضی خود رو بهتر مدیریت کنین. پیشنهاد می شه که مریض از خوردن غذاهای فرآوری شده و پروتئینای حیوونی دوری کنه و غذاهای گیاهی شامل آنتی اکسیدان رو که دارای خاصیت ضدالتهابی هم هستن، در رژیم غذایی خود بذاره.

بهبود کیفیت خواب

نداشتن خواب کافی و خوب می تونه موجب افزایش درد و التهاب مفاصل شه. رعایت بهداشت خواب به مریض کمک کنه تا از شدید شدن مریضی جلوگیری کنه. نخوردن غذاهای شامل کافئین و دوری از انجام فعالیتای شدید ورزشی در عصر و محدود کردن اون به قبل از خواب، می تونه تا حد زیادی به شما کمک کنه تا درد به وجود اومده به وسیله این بیمای رو کم کنین.

مراقبت از مفاصل

واسه مراقبت از مفاصل بهتره که از مفاصل بزرگ تر و قوی تر به عنوان اهرمی واسه باز کردن در استفاده کنین، از فشار بیش ازحد بر یه مفصل دوری کنین، وزن خود رو روی یه مفصل قرار ندین. از کوله پشتی یا چرخ دستی واسه حمل بار استفاده کنین.

از نشستن طولانی در حالتی ثابت دوری کنین. به طور منظم حرکت کنین تا کمتر دچار درد و التهاب در مفاصل شید.

۵. فیزیوتراپی واسه درمان التهاب مفاصل

بیشتر پزشکان، یه دوره فیزیوتراپی رو واسه بیماران گرفتار به التهاب مفاصل پیشنهاد می کنن. فیزیوتراپی به مریض کمک می کنه تا بهتر بر مریضی غلبه کنه و از سفتی مفاصل که منتهی به محدودیتای حرکتی می شه هم جلوگیری کنه.

فیزیوتراپی با آب گرم

ورزش در استخر آب گرم اثر مثبتی بر مفاصل داره. شنا کردن در آب باعث می شه تا فشار کمتری بر مفاصل و ماهیچه ها وارد شه.

فیزیوتراپی

انجام حرکات ورزشی خاص متناسب با شدت مریضی، در هر فرد فرق داره، بعضی وقتا واسه کاهش درد در بین انجام حرکات ورزشی، از روشی مانند ماساژ با یخ یا آب داغ استفاده می شه.

کاردرمانی

در این روش پیشنهادایی عملی به فرد گرفتار به التهاب مفاصل داده می شه تا از اونا واسه مدیریت کارای روزمره، انتخاب وسیله و لوازم متناسب و جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل استفاده کنه.

۶. فعالیت فیزیکی

پژوهشا نشون میدن، با اینکه ممکنه افراد گرفتار به التهاب مفاصل بعد از انجام اولین حرکات ورزشی در دوره ای کوتاه، درد تقریبا شدیدی رو تجربه کنن، اما ادامه فعالیتا و حرکات ورزشی در بلندمدت اثر زیادی بر کاهش دردهای مفصلی به وجود اومده به وسیله این مریضی داره.

افراد گرفتار به آرتریت می تونن در فعالیتای بدنی و ورزشی گروهی یا تکی شرکت کنن. ممکنه افراد گرفتار به مریضی التهاب مفاصل دچار مریضی قلبی هم باشن. به خاطر همین انتخاب فعالیت ورزشی متناسب با سن و نوع مریضی اهمیت زیادی داره.

در ادامه به چند فعالیت ورزشی که هم واسه مبتلایان به التهاب مفاصل و هم مبتلایان به مریضی قلبی مفیدن، اشاره می شه:

 • پیاده روی
 • شنا
 • دوچرخه سواری

متخصص مراقبتای بهداشتی می تونه به شما در پیدا کردن راه های مناسب واسه داشتن سبک زندگی سالم و بهبود کیفیت زندگی کمک کنه.

۷. درمانای طبیعی

چند روش درمان طبیعی هست که واسه بعضی از شکلای جور واجور التهاب مفاصل پیشنهاد می شه.

تحقیقات انجام شده در سازمان مربوط به بیماریای التهاب مفاصل در مرکز انگلستان نشون میدن که به کار گیری گیاهانی مانند پنجه شیطان، رُزهیپ و کُندر در درمان این مریضی بسیار کاربرد دارن.

هم اینکه تحقیقات نشون میدن که زردچوبه، سیر، زنجبیل، فلفل مشکی و چای سبز هم می تونن در کاهش التهاب و درد به وجود اومده به وسیله این مریضی مؤثر باشن.

البته بهتره قبل از به کار گیری این گیاهان و شروع درمانای خونگی با دکتر خود مشورت کنین.

دلیل التهاب مفاصل

هیچ دلیل روشن و مشخصی واسه این مریضی ذکر نشده. علل و عوامل دچار شدن به مریضی التهاب مفاصل بسیار متفاوت هستن. از شایع ترین دلایل اون میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب مفصل می تونه منتهی به بروز یکی از شکلای جور واجور التهاب مفصلی شه.
 • مشکل در متابولیسم بدن هم امکان دچار شدن به مریضی نقرس رو زیاد می کنه.
 • ارث و مسائل ژنتیکی هم یکی از دلیلای شایع در دچار شدن به این مریضی هستن.
 • دچار شدن به بیماریای عفونی مانند مریضی لایم.
 • مشکل در سیستم ایمنی بدن هم امکان دچار شدن به مریضی آرتریت روماتوئید مفصلی و لوپوس رو شدیدا زیاد می کنه.

دیگه دلیلای التهاب مفاصل

خیلی از شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصل متأثر از عوامل جور واجور هستن، اما بعضی از شکلای جور واجور این مریضی هم بدون هیچ دلیل خاصی بروز می کنن و به نظر غیرقابل پیش بینی هستن.

بعضی از افراد بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به نوع خاصی از بیماریای التهاب مفاصل قرار دارن. بعضی عوامل مانند آسیب، عفونت، سیگارکشیدن و انجام فعالیتای بدنی زیاد می تونه بر ژن افراد اثر منفی بزاره و خطر دچار شدن به مریضی التهاب مفاصل رو زیاد کنه.

رژیم غذایی و تغذیه هم نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از دچار شدن به مریضی داره، هرچند اثر منفی بعضی غذاها و مواد غذایی در شدید شدن این مریضی هنوز نامعلوم س.

فرآورده های حیوونی و مشتقات اون و رژیمای غذایی شامل شکر هم می تونن علائم این مریضی رو شدیدا زیاد کنن. خوراکیایی که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می شن هم اثر داغون کننده ای بر مفاصل، درد و التهاب به وجود اومده به وسیله این مریضی دارن.

نقرس یکی از شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصله که رابطه مستقیمی با نوع رژیم غذایی فرد داره، چون افزایش سطح اسید اوریک خون که به وجود اومده به وسیله داشتن رژیمی با پروتئین بالاست، می تونه التهاب و درد مفاصل رو بیشتر کنه.

رژیمای غذایی شامل پروتئین مانند غذاهای دریایی، انگور قرمز و گوشت ، نشونه های مریضی نقرس رو بیشتر می کنن، این در حالیه که مصرف سبزیجات و غذاهای گیاهی اثر بسیار زیادی بر پیشگیری از این مریضی و کنترل علائم اون دارن.

شناخت عوامل خطرساز التهاب مفاصل

بعضی از عوامل ایجاد کننده این مریضی ممکنه در شرایط خاص تغییر کنن. هرچند که بعضی از عوامل اون غیرقابل تغییر هستن.

عوامل ایجاد کننده و غیرقابل تغییر مریضی التهاب مفاصل

 • سن: در بیشتر شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصل، افزایش سن یه عامل خطر هستش.
 • جنسیت: خطر دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصل در بانوان بسیار بیشتره و ۶۰ درصد از کل مبتلایان به این مریضی زن هستن. البته نقرس یه مریضی شایع التهاب مفاصله که اندازه دچار شدن به اون در مردان بیشتر از زنونه.
 • فاکتورهای ژنتیکی: بروز جهش در بعضی از ژنا با امکان دچار شدن به نوع خاصی از بیماریای التهاب مفاصل مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و اسپوندیلیت آنکیلوزان رابطه مستقیمی داره.

عوامل ایجاد کننده و متغیر در مریضی التهاب مفاصل

 • اضافه وزن و چاقی: اضافه وزن می تونه منتهی به دچار شدن و پیشرفت مریضی استئوآرتریت زانو شه.
 • آسیب مفاصل: آسیب مفصل هم احتمال پیشرفت مریضی آستئوآرتریت زانو رو زیاد می کنه.
 • آلودگی: خیلی از عوامل میکروبی می تونن روی مفاصل اثر بذارن و خطر دچار شدن به مریضی التهاب مفاصل رو زیاد کنن.
 • شغل: در بعضی مشاغل خاص که زانوها به مدت طولانی خم هستن یا فرد در حالت قوز کرده می شینه، خطر دچار شدن به مریضی آستئوآرتریت زانو زیاد می شه.
 • چند ابتلایی (comorbidities)

بیشتر از نصف افراد گرفتار به مریضی التهاب مفاصل در آمریکا فشارخون بالا دارن. خطر دچار شدن به بیماریای قلب و عروق در افراد گرفتار به فشار خون بالا بسیار شایعه.

از هر پنج آمریکایی بزگسالِ گرفتار به مریضی التهاب مفاصل، یه نفر سیگار میکشه. سیگار کشیدن خطر دچار شدن به بیماریای تنفسی رو زیاد می کنه. بیماریای تنفسی دومین مریضی شایع در میان افراد گرفتار به التهاب مفاصل هستن.

شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصل

بیشتر از ۲۰۰ نوع مریضی التهاب مفاصل هست که در هفت گروه کلی طبقه بندی می شن:

 1. التهاب مفاصل
 2. آرتریت دژنراتیو یا مکانیکی
 3. درد عضلانی اسکلتی بافت نرم
 4. درد پشت
 5. مریضی بافت همبند
 6. آرتریت عفونی
 7. آرتریت متابولیک

۱. التهاب مفاصل

التهاب، واکنشی طبیعی در روند بهبود بدنه. درواقع التهاب وقتی اتفاق می افته که بدن موردحمله ویروسا و باکتریا یا مورد آسیب دیدگیایی مانند سوختگی قرار گرفته باشه. هرچند، التهاب مفاصل در بعضی از افراد بدون هیچ دلیل مشخص و واضحی بروز می کنه.

التهاب مفاصل ممکنه روی چند مفصل به طور همزمان اثر بزاره و موجب آسیب سطح مفصل و استخون زیرین شه.

البته، همیشه نمیشه التهاب مفصل رو واکنشی طبیعی به جراحت یا عفونت دونست و همونطور که قبل از اینم گفته شد، بعضی وقتا هیچ دلیل مشخصی واسه دچار شدن به این مریضی موجود نیس.

چند نمونه از شکلای جور واجور التهاب مفصل

 • آرتریت روماتوئید
 • آرتریت راکتیو یا واکنشی (Reactive arthritis)
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات (Ankylosing spondylitis)
 • آرتریت همراه با کولیت یا پسوریازیس (psoriasis)

واژه آرتریت به معنی التهاب مفاصله، تورم می تونه روی تاندونا و رباطا دور و بر مفاصل هم اثر منفی بزاره.

۲. آرتریت دژنراتیو یا مکانیکی

در این مریضی که یکی از شکلای جور واجور بیماریای التهاب مفاصله، آسیبی جدی به غضروف انتهایی مفاصل وارد می شه. مهم ترین کارکرد غضروف کمک به حرکت روان مفاصله. در این نوع مریضی غضروف با از دست دادن حالت لغزنده خود سفت می شه. واسه جبران این مشکل و تغییر در کارکرد مفاصل، استخوانا تغییر شکل میدن تا ثبات خود رو بهتر حفظ کنن. به خاطر همین مفاصل شکل اولیه خود رو از دست میدن. این تغییر آرتریتِ دژنراتیو یا مکانیکی اسمشه.

هم اینکه مریضی آرتریت دژنراتیو موجب شکنندگی مفاصل یا تورم تو یه مفصل هم می شه.

۳. درد عضلانی اسکلتی بافت نرم

مریضی درد عضلانی اسکلتی بافت نرم بیشتر از اینکه مفاصل و استخوانا رو درگیر کنه موجب درد در بافتای نرم بدن می شه. مثل مریضی آرنج تنیس بازان، درد بیشتر در عضو آسیب دیده یا عضوی که بیشتر تحت فشار قرار گرفته، بروز می کنه و معمولا از ماهیچه ها و بافت نرم دور و بر مفصل شروع می شه.

گسترش و گسترش درد ممکنه نشون دهنده مریضی فیبرومیالژیا (fibromyalgia) هم باشه.

۴. درد پشت

ممکنه که درد پشت از عضلات، دیسکا، اعصاب، رباطا، استخوانا یا مفاصل شروع شه. درد پشت ممکنه به وجود اومده به وسیله مشکلات اندامای داخلی بدن باشه.

آرتروز می تونه یکی از دلیلای شایع بروز درد پشت باشه. درد در ستون فقرات می تونه موجب بروز مریضی اسپوندیلوز (spondylosis) شه. این مریضی با تصویربرداری از ستون فقرات و انجام آزمایشای فیزیکی خیلی راحت قابل تشخیص، درمان و کنترله.

دیسک لغزنده یکی دیگه از دلیلای دچار شدن به دردپشته که به دلیل پوکی استخون یا نازک شدن استخوانا ایجاد می شه.

بعضی وقتا دکتر نمی تونه دلیل اصلی درد پشت رو به درستی تشخیص بده و به خاطر همین، عامل اصلی بروز این مریضی در بعضی افراد مشخص نمی شه.

۵. مریضی بافت همبند (CTD)

بافتای همبند، مسئولیت پشتیبانی، اتصال و جداسازی بافتا و اعضای بدن رو بردوش دارن.. میشه تاندونا، رباطا و غضروفا رو در گروه بافتای همبند قرار داد.

مریضی بافت همبند (CTD) موجب درد و تورم در مفصل می شه. در این حالت التهاب می تونه در بافت پوست، ماهیچه، ریه ها و کلیه ها نمایان شه. فرد گرفتار ممکنه که علاوه بر درد پشت، علائم دیگری هم داشته باشه و به همین خاطر شاید مشورت با چند دکتر متخصص واسه تشخیص درست مریضی لازم باشه.

بعضی از شکلای جور واجور مریضی CTD عبارتند از:

 • لوپوس
 • اسکلرودرمی یا اسکلروز سیستمیک
 • درماتومیوزیت (dermatomyositis)

۶. آرتریت عفونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *