سلامتی

التهاب مانعی برای بهتر شدن زخم در اشخاص دیابتی | بیماری

محققان به این نتیجه رسیدن با پیشگیری از تولید تله  بیرون سلولی باکتریا  به واسطه دسته ایاز سلولهای سیستم ایمنی به اسم نوتروفیلها، می تونن بهبود زخم در موشای دیابتی رو  تسریع بخشن. با در نظر گرفتن پژوهشای  نوین محققان در بیمارستان کودکان بوستون، یکی از وسایل بدن واسه پیشگیری از عفونت زخم احتمال داره با بهبود زخم تداخل کنه.

 در این مطالعه که به شکل آنلاین درNature Medicine منتشر شده، محققان شرکت کننده در برنامه سلولی و مولکولی پزشکی بیمارستان بوستون(PCMM)  به این نتیجه رسیدن با جلوگیری از تولید تله خارج سلولی باکتریا(NETs) به وسیله  گروهی از سلولهای سیستم ایمنی می تونن بهبود زخم در موشای دیابتی رو سرعت بخشن.

این تحقیق به رهبریپرفسور Denisa Wagnerو دانشجوی فوق دکترای اون Siu Ling Wong، انجام شد. یافته های این تحقیق نشون داد که روشای پیشگیری از تولیدNET و یا شکستن شبکه در زخم می تونه، یه روز، به حل مشکل کاهش

">بازسازی زخم در بیماران گرفتار به دیابت کمک کنه.

تاخیر در بهبودی زخمها یکی از مشکلات مشترک هر دو نوع دیابت نوع ۱ و ۲ است. زخم پای دیابتی، بر یه چهارم از افراد گرفتار به دیابت تاثیر گذاشته و دلیل اصلی قطع عضوه.

وقتی که در پوست جراحتی ایجاد می شه ، بدن آرایه پیچیده ای از سلولا و پروتئین رو واسه جلوگیری از خونریزی تشکیل میده. از طرف دیگه واسه جلوگیری از عفونت، التهاب رو تحریک کرده و روند بازسازی رو شروع می کنه.به عنوان بخشی از جواب التهابی، نوتروفیلها، که باکتریا رو هضم و نابود می کنن، با خروج کروماتین خود (ترکیبی ازDNA و پروتئین مربوط به اون) شبکه ای(NET) رو در محل زخم تشکیل میدن که مانند تله ای از ورود باکتریها به داخل بدن جلوگیری می کنه.

پرفسور واگنر استاد طب کودکان در دانشکده پزشکی هاروارد میگه: در حالی که NET به عنوان ابزاری واسه جلوگیری از ورود باکتریها به بدن خوبه اما این شبکه یه جنبه منفی هم داره. این شبکه بیماران رو مستعد التهاب، بیماریای قلبی و ترومبوز ورید عمقی(لخته شدن خطرناک خون در وریدهای عمقی در داخل بدن ) می کنه که احتمال بروز همه اونا در بیماران گرفتار به دیابت بالا هستش.

واسه بررسی تاثیر دیابت بر تولید شبکه های نامبرده به وسیله نوتروفیلها، دکتر واگنر، دکتر وانگ و همکارانشون در مرکز دیابتJoslin و دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، نوتروفیلهای بیماران گرفتار به دیابت نوع ۱ و ۲ رو بررسی کردن. اونا به این نتیجه رسیدن مقدارآنزیم کلیدیPAD4در روند تولیدNET درسلولای نوتروفیل افراد دیابتی چهار برابر بیشتر از افراد غیردیابتیه و وقتی که این سلولها تحریک می شن اندازه تولید این شبکه ها در افراد دیابتی بیشتره.

محققان در تحقیقات بعدی خود نشون دادن نوتروفیلایی که از اهدا کنندگان سالم و موشهای سالم در محیط شامل مقادیر زیادتر از اندازه گلوکز، کشت می شن – تقلید از محیط داخل بدن افراد دیابتی – بیشتر از سلولهایی که در محیط دارای مقدار طبیعی گلوکز انکوبه می شن شبکه های  NETsترشح می کنن.

در این تحقیق در محل زخم موشهای دیابتی شبکه های  بیشتری تولید شد و زخم در این حیوانات یواش تر از موشای سالم بازسازی گردید. دکتر واگنر و تیم تحقیقاتی دکتر وانگ نشون دادن که بازسازی زخم در موشهای دیابتی که بدونآنزیم PAD4بودن(پس شبکه های نامبرده در محل زخم ایجاد نمی شه) شتاب بیشتری میگیره.

واسه دیدن اینکه شکافتن شبکه می تونه اثری مثل جلوگیری از تولید اون داشته باشه، محققان از آنزیمDNase 1   که موجب شکستن DNA  می شه، استفاده کردن. چون در تولید این شبکه نوتروفیلها از DNA استفاده می کنن در نتیجه این آنزیم می تونه شبکه رو نابود کنه.  پس از سه روز، اندازه زخم حیوانات دیابتی که باDNase 1درمان شده بودن، ۲۰ درصد کوچکتر از زخم حیوانات درمان نشده با این آنزیم  گردید.خیلی مهم اینکه،  درمان باDNase 1واسه سرعت بخشیدن به بهتر شدن زخم در موشای سالم هم موثر بود.

دکتر واگنر و دکتر وانگ توضیح میدن که ممکنه شبکه ها مانع  از بهبود زخم شن که بخشی به دلیل تولید شبکه متراکم و سمیه که با تلاش سلولای جدید پوست واسه ورود به محل زخم تداخل می کنه.اونا هم اینکه می گن ممکنه شبکه ها به عنوان یه کارکرد دفاعی در برابر باکتریا، زیادتر از اندازه لازم باشن.

 دکتر واگنر میگه: ما از کارکرد این شبکه ها اطلاع کاملی نداریم اما بقیه اعمال ضد میکروبی نوتروفیلها حتی اگه نتونن این شبکه ها رو تولید کنن، حفظ می شه، هر گونه آسیب ای که باعث التهاب شه نتیجه اش تولید این شبکه س  و ما فکر می کنیم که اگه آسیبی در پوست ایجاد شه، این شبکه ها روند بازسازی رو با مشکل مواجه می کنن

منبع : diabetestma.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *