سلامتی

التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) | بیماری

پانکراس یا لوزالعمده عضوی حیاتیه که در قسمت بالا و عقب شکم واقع شده و تشکیل شده از سه قسمت سر، تنه و دمه. قسمت سر اون در قوسی از اثنی عشر(دوازده س) قرار گرفته و ترشحات خود رو همراه ترشحات صفرا(که از کبد به وسیله مجرای صفراوی خارج می شه)، به داخل دوازده س می ریزد.

لوزالمعده شامل دو گروه سلول است:

۱- یه گروه سلولایی که در داخل اونا آنزیمای لازم واسه هضم مواد غذایی ساخته می شه.

آنزیمای لازم واسه هضم مواد غذایی، به صورت غیرفعال و داخل کیسه هایی میکروسکوپی در لوزالمعده ذخیره شدن که پس از خوردن غذا به وسیله محرکای عصبی و شیمیایی به داخل دوازده س می ریزن. بعد در اونجا به وسیله موادی که از جدار روده آزاد می شن و محیط قلیایی که به وسیله ترشحات صفرا ایجاد می شه، به صورت فعال درآمده و شروع به هضم مواد غذایی می کنن.

اگه این آنزیما به جای دوزادهه، در داخل بافت پانکراس فعال شن، شروع به نابود کردن و هضم بافت خود پانکراس کرده که به اصطلاح "پانکراتیت" یا " التهاب لوزالمعده" نامیده می شه.

طبق عامل ایجاد کننده و شدت اون ممکنه التهاب لوزالمعده ناچیز و گذرا و یا شدید و کشنده باشه.

دو نوع التهاب لوزالمعده داریم : پانکراتیت زیاد و پانکراتیت طولانی.

پانکراتیت زیاد:

عواملی که التهاب زیاد لوزالمعده رو موجب می شن شامل مشکلات مادرزادی، عفونتای ویروسی، ضربه های شکمی، الکل، سنگای صفراوی، افزایش چربی خون ، بعضی داروها و بعضی عوامل دیگه هستن.

علایمی چون درد شکم، تهوع و استفراغ از علایم اولیه پانکراتیت زیاد می باشن.

با مراجعه به دکتر و معاینه به وسیله ایشون و انجام آزمایشای لازم، رادیوگرافی، سونوگرافی، سی تی اسکن و آندوسکوپی می توان تشخیص رو مسجل و شدت مریضی رو تعیین کرد و درمان طبی یا جراحی رو انجام داد.

پانکراتیت طولانی:

در مواردی که اشکالات آناتومی ، مصرف دراز مدت الکل و یا سنگای صفراوی تکراری عامل ایجاد التهاب باشن، نسج پانکراس کم کم از بین رفته و پانکراتیت طولانی ایجاد می شه که براساس شدت اون، موجب علایمی چون درد شکم پس از خوردن غذا، اسهال دراز مدت به وجود اومده به وسیله هضم نشدن مواد غذایی، کاهش وزن و حتی در موارد شدید تر افزایش قند خون می شه.

سرطان لوزالمعده:

سرطان لوزالمعده ممکنه به دنبال پانکراتیت طولانی ایجاد شه و یا خود عامل پانکراتیت زیاد باشه. عواملی چون الکل، سیگار و بعضی مواد سمی و شیمیایی رو می توان جزو علل سرطان لوزالمعده به حساب آورد. علایمی مثل درد شکم، لاغری و زردی از علایم سرطان پانکراس می باشن.

سرطان لوزالمعده با مراجعه به دکتر و انجام معاینات لازم و بعد سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی(MRI) و آزمایش خون تشخیص داده می شه و وسعت و منتشر کردن اون به بقیه نواحی دور و بر بافت پانکراس یا نواحی دورتر مشخص می شه و تصمیم مناسب درباره قابل جراحی بودن و نوع عمل جراحی گرفته می شه.

بیشتر بیماران گرفتار دیر به دکتر مراجعه می کنن و یا پزشکان دیر تشخیص می بدن، پس در بیشتر موارد، مریضی پیشرفته و غیر قابل درمان می باشه و درمان بیشتر جنبه تسکینی داره.

دکتر  عباسعلی محرابیان- فوق تخصص آندوسکوپی

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *