سلامتی

التهاب لثه و درمان آن با ۱۲ روش طبیعی | بیماری

: التهاب لثه و درمان اون با ۱۲ روش طبیعی

: التهاب لثه و درمان اون

التهاب لثه یه آسیب عمومی حساب می شه که خیلی از افراد با اون مواجه هستن. هر چند این وضعیت به عنوان یه مریضی جدی آزمایش نمی شه، ولی به هر حال نه فقط افراد رو آزرده خاطر می سازه ، بلکه باعث می شه که لثه ها هم اثر حفاظتی خود رو از دست بدن. اگه افراد این مریضی التهاب لثه رو خیلی سریع تشخیص نداده ویا درمان نکنن، وضعیت موجود به علائم شدیدتر دیگری می رسه. با این حال، جای نگرانی نیس و ما در این نوشته، بعضی از روشای پیشگیری اصلی رو واسه جلوگیری از التهاب لثه، بدون داشتن مشکلات جانبی خاصی ، تقدیم حضورتون می کنیم. اجازه بدین این مقاله با عنوان ۱۲ راه به درد بخور در مورد چگونگی جلوگیری از حادتر شدن التهاب لثه به روشای طبیعی و خونگی موثر رو بخونیم تا بیشترین اطلاعات در مورد موفق شدن بر ژنژویت رو داشته باشیم.

علائم و نشونه های التهاب لثه

بعضی از نشونه های عادی واسه التهاب لثه هست که خیلی از افراد با اون مواجه می شن:

۱. لثه های متورم

۲. لثه هایی به رنگ قرمز روشن و یا بنفش

۳. لثه هایی که نسبت به لمس حساس و یا دردناک هستن

۴. لثه های خونین و یا خونریزی از لثه ها پس از مسواک زدن و یا به کار گیری نخ دندون

۵. نفس بد بو هالیتوزیس

دلیل التهاب لثه چیه

۱. ما بهداشت دندون و دهن مناسبی نداریم. این موضوع باعث می شه که باکتری در محوطه دهن تجمع یافته و کم کم وضعیت ژنژویت ایجاد شه.

۲. رژیم غذایی ناجور ما هم می تونه منتهی به التهاب لثه شه. خوردن بیشتر از اندازه غذاهای فست فود، نوشیدن الکل، نوشابه ها و یا مصرف زیادتر از اندازه مواد محرک هم یکی دیگه از بقیه عوامله.

۳. علاوه بر اینا، تغییرات هورمونی در بدن ما مخصوصا در بدن زنان باردار، باعث کاهش مقاومت لثه به باکتریای موجود روی دندانا شده و در آخر منتهی به ژنژویت می شن.

چیجوری به شکل طبیعی از زیاد تر شدن التهاب لثه جلوگیری کنیم؟

۱. جلوگیری از التهاب لثه با مسواک زدن

دندونای خود رو روزی دو بار مسواک بزنین. خیلی از دندانپزشکان فکر می کنن که افراد باید دست کم دو بار در روز دندونای خود رو بشورند.البته شما می تونین دفعات بیشتری هم بشورید، اما دو بار در روز ایده آله. با این روش،شما می تونین باکتریا رو از بین برده و تنفس بهتری هم داشته باشین. مسواک زدن ، هم اینکه دارای یه عمل ماساژ مانند روی لثه ها بوده که وضعیت جریان خون لثه ها رو بهتر کنه. شما باید در بین مسواک زدن این مراحل ساده رو دنبال کنین:

– مسواک رو در زاویه ۵۴ درجه نسبت به لبه لثه ها بذارین.شروع حرکت مسواک از سمت لثه به طرف لبه دندانا باشه.

– لبه های داخلی دندونای خود رو مشابه با روش اشاره شده تمیز کنین.

– درون دندون هاتون رو تمیز کنین

– واسه تنفس بهتر، زبونتون رو هم تمیز کنین.

۲ -جلوگیری از التهاب لثه با نخ دندون

علاوه بر مسواک زدن دوبار در روز، شمام اینکه می تونین از نخ دندون هم واسه مراقبت در برابر التهاب لثه استفاده کنین. افراد در سنین جور واجور می تونن این کار رو بدون توجه به سنشون بکنن. واسه دریافت بهترین نتیجه از این کار، روی تکنیکای زیر تمرکز کنین:

– با به کار گیری یه نخ دندون با طول حدود ۲۱ اینچ، قسمت کلی نخ رو به دور هر انگشت میانی خود بپیچونید، و از بخش دیگه نخ واسه کارای دیگه استفاده کنین.

– نخ رو بین انگشتان شست و انگشت اشاره خود محکم نگه دارین، اونو به آرومی و با حالت تکرار به سمت بالا و پایین بین دو دندون بکشین.

– نخ رو به آرومی در دور و براساس هر دندون بکشین: شمام اینکه باید لثه ها رو هم تمیز کنین. از نخ به صورت با عجله و با فشار زیاد استفاده نکنین، چون بافت لثه خیلی راحت بریده شده و یا ضربه می بینه.

– هنگام جابجایی نخ دندون از دندانی به دندانی دیگه، یادتون باشه از بخشای تمیز نخ استفاده کنین و از بخش استفاده شده اون استفاده نکنین.

– واسه پایان دادن به به کار گیری نخ، از همون حرکت عقب و جلو استفاده کنین تا نخ دندون رو از دندون خارج کنین.

۳ – جلوگیری از التهاب لثه با خمیر دندون مناسب

در اول باید نوع و وضعیت دندون هاتون رو در نظر بگیرین تا که بتونین بهترین محصول رو انتخاب کنین. اگه دنداناتون حساس هستن، باید محصولی رو بخرین که به شما در مقابله با این مشکل کمک می کنن. یادتون باشه که افراد در سنین جور واجور ، به نوع متفاوتی خمیر دندون نیاز دارن. کودکان بهتر می دونن که خمیر دندون رو ببلعند،پس باید خمیر دندونای اونا بدون سدیم لوریل سولفات باشن، در حالی که این کار واسه بزرگساالن ناگواره. در آخر عطر و طعم مورد علاقه خودرا انتخاب کنین، چون شما رو تشویق می کنه تا بیشتر مسواک بزنین. اینجوری ما بهترین دندانا راخواهیم داشت و پس از بروز التهاب لثه جلوگیری می کنیم.

۴- جلوگیری از التهاب لثه با نوشیدن آب کافی

آب به عنوان شاه کلید پیشگیری از التهاب لثه س. نوشیدن آب زیاد پس از خوردن غذا می تونه غذاها رو از دهن شما بشوید. هم اینکه دهن شما رو در شرایط مرطوب حفظ می کنه. علاوه بر این، بزاق بیشتری که خاصیت ضد باکتری داره هم ترشح می شه و در آخر احتمال بروز التهاب لثه رو کم می کنه.خوب، افراد در روز باید چه مقدار آب بخورند؟ تحقیقات نشون میده که به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز به نوشیدن ۵۴ میلی لیتر آبه. مثلا، اگه وزن شما ۴۴ کیلوگرم باشه، باید ۱ لیتر آب در روز بخورین.هم اینکه چهار زمان خاص هست که شما باید به بدن خود آب برسونین:

– پس از بیدار شدن از خواب: مصرف آب آشامیدنی ۴۰ دقیقه قبل از صبحونه بهترین حالته، چون وقتی که بعد از یه شب طولانی از خواب بیدار میشین، باید آب بدن رو جبران کنین. هم اینکه نوشیدن یه لیوان آب قبل از صبحونه واسه تمیز کردن روده ها، و جلوگیری از احساس گرسنگی و صرف یه صبحونه بهتر، هم مناسبه.

– پس از انجام کارای سخت: مصرف آب پس از حرکات ورزشی، راه رفتن، تمرینات ورزشی و یا هر کار سنگین دیگه، می تونه به کاهش استرس و خستگی کمک کنه.

نیم ساعت قبل از رفتن به تختخواب: نیم ساعت قبل از رفتن به تختخواب ، نوشیدن یه لیوان آب به شما کمک می کنه که خوابی خوب و عمیق تر داشته باشین این عادت هم اینکه در برابر خطر تشکیل لخته خون هم اثر مراقبت کنندگی داره.

۵. جلوگیری از التهاب لثه با ویتامین C

ویتامین C در حفاظت از لثهامون نقش حیاتی داره. کمبود ویتامین C خیلی راحت می تونه در شما زخمای لثه، خونریزی و یا افتادن دندون هاتون رو بسازه. پس، شما باید ویتامین C رو در زندگی روزمره خود ،در اسرع وقت و به روشای مختلفی وارد کنین. مقدار ویتامین C ایده آل روزانه حدود ۲.۴ میلی گرمه. با این حال، شما نباید مصرف بیشتر از حدی از اون و در حدود ۵۰۰ میلی گرم در روز استفاده کنین چون ممکنه بعضی از مشکلات جانبی مانند سردرد، تهوع و استفراغ داشته باشه. ویتامین C داروی خوبی هستش اگه شما به اندازه های مناسبی ازش استفاده کنین. شما می تونین ویتامین C رو تقریبا در بیشتر سبزیجات و

میوه ها، مخصوصا گریپ فروت، کلم بروکلی، فلفل قرمز و چیزای دیگه ای به جز اینا خیلی راحت پیدا کنین.

۶. جلوگیری از التهاب لثه با خلال دندون

خیلی از مردم دوست دارن که پس از خوردن غذا از خلال دندون یا وسایل مشابه اون استفاده کنن. این عادت بد نیس، اما اگه شما همیشه ازش استفاده می کنین و یا اشتباه در کاربرد اون دارین، بین دو دندون شما فاصله ایجاد کرده که مواد غذایی می تونن بین اونا گیر کرده و موجب رشد و افزایش باکتریا در اونجا گردیده که منتهی به بروز درد و التهاب در لثه ها می شه. به جای خلال دندون، شما باید از نخ دندون به خاطر تمیز کردن دندون هاتون استفاده کنین.

۷ – جلوگیری از التهاب لثه با کم شدن مصرف نوشابه

واقعیت اینه که فقط تعداد معدودی از مردم می دونن که وقتی نوشابه مصرف می کنین، بخش مایع اون از گلوتون به پایین میره، اما هنوز مقدار کمی از قند موجود در اون به شکل الیه ای روی دنداناتون هست. این مقدار قند موجود در این لایه می تونه کم کم منتهی به عفونت لثه شده که به عنوان ژنژویت شناخته می شه. علاوه بر این، بعضی از نوشیدنیای شامل اسید فسفریک، اسید سیتریک و هم اینکه مقدار زیادی قند به دلیل مشکل در جذب کلسیم ، سفیدی رنگ دندون هاتون رو نابود می کنن. حتی در بعضی موارد شدید، احتمال داره که دندونای خود رو از دست بدین. در جهت رفع این موضوع ، شما می تونین بعد از نوشیدن نوشابه، کمی آب، آب نمک یا مایع شامل فلور رو در دهنتون بچرخونین و غرغره کنین.

۸ – جلوگیری از التهاب لثه با مراجعه به دندانپزشک

اونقدر صبر نکنین که لثه هاتون دچار مشکل و مریضی شده و بعد به دندانپزشک مراجعه کنین. پزشکان پیشنهاد می کنن که افراد دارای سلامتی دندون و دهن در هر ۱۵ الی ۲۱ ماه یه بار به دندانپزشک مراجعه کنن. مهمتر از همه اینکه، بیماریای لثه معمولا بدون درد بوده و شما ممکنه اصلا متوجه نشید که بدون گرفتار شدین. با بررسی مرتب، دندانپزشکان می تونن مریضی شما رو خیلی سریع تشخیص داده و مراقبتای بهداشتی ، دارویی و رژیم غذایی مناسب رو واسه شما تجویز کنن. اونا هم اینکه اجرام موجود روی دندانامون رو تمیز می کنن و اطلاعات بیشتری واسه مراقبت در برابر التهاب لثه رو به ما میدن. هر چقدر تامل و درنگ بیشتری داشته باشین ، مریضی شما شدیدتر می شه. پس الان و در اسرع وقت برید!

التهاب لثه و درمان اون با روش طبیعی

اگه دودلی دارین که دچار التهاب لثه هستین، باید برنامه ای واسه مراجعه به دندونپزشکی داشته باشین. اما اگه شما زیادتر از اندازه مشغول و درگیر کار و یا خونواده خود هستین، باید بعضی از روشای خونگی رو امتحان کنین تا به شما در حل این مشکل کمک کنن:

التهاب لثه و درمان اون با عسل

– مقدار کمی عسل رو تو یه تیکه از لثه شما که ملتهبه بمالید. بعد از چند دقیقه، با آب غرغره کنین. اگه اینکار رو در حدود یه هفته، ۱-۰ بار در روز انجام بدین،این مشکالت رو میشه برطرف کرد.

التهاب لثه و درمان اون با آب میوه

سه عدد گالبی، دو سیب و دو گوجه فرنگی رو با هم فشار بدین. بعد، آب سه میوه بالا رو بخورین. با به کار گیری این روش آسون، نه فقط می تونین تاثیرمشخص اونو ببینین بلکه پوست صافی نیزخواهید داشت.

التهاب لثه و درمان اون با جوش شیرین

جوش شیرین بیشتر به عنوان یه ماده واسه تولید نون شناخته می شه. با این حال، به کار گیری اون واسه داشتن دندانایی سفید تر و جلوگیری از ژنژویت هم معموله. واسه به کار گیری اون، شما باید این مراحل ساده رو دنبال کنین:

جوش شیرین رو با آب گرم مخلوط کنین، تا موقعی که یه مخلوط خمیر مانند بدست آید از این مخلوط واسه مسواک زدن دندونای خود مثل بقیه خمیر دندانا استفاده کنین.

التهاب لثه و درمان اون با لیمو

اول عصاره لیمو رو با نمک مخلوط کنین.

از سواب پنبه ای جهت مالیدن اون به لثه های ملتهب استفاده کنین.

توجه: لیمو شامل ترکیبات اسیدیه که می تونه خیلی راحت به مینای دندون شما آسیب برسونه، پس در صورت ضرورت از این روش استفاده کنین.

در بالا بعضی از راه حلای خونگی و طبیعی و روشای آسون واسه جلوگیری از زیاد تر شدن التهاب لثه و درمان اونو که ۱۰۰ درصد سالم و بی خطر هستن، رو گفتیم.

.

منبع : samatak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *