سلامتی

التهاب لثه در کمین این افراد است | بیماری

مریضی لثه یه مریضی التهابی مزمنه که استخون و بافتای پشتیبانی کننده دور و بر دندانا رو تحت تاثیر قرار میده.
براساس مطالعه ای که در مجله پریودونتولوژی امریکا به چاپ رسیده، در آدمایی که وزن متعادلی دارن و از تناسب اندام بهره مند هستن، اندازه گسترش التهاب شدید لثه کمتر از بقیه افراده.

واسه انجام این تحقیق، BMI یا شاخص توده بدن و درصد چربی بدن به عنوان ملاک کنترل وزن و هم اینکه بیشترین حد اکسیژن مصرفی به عنوان ملاک فعالیت فیزیکی بررسی شد. بعد این یافته ها با یافته های حاصل از معاینه لثه و دندون ها مقایسه گردید. یافته ها نشون داد در آدمایی که کمترین اندازه شاخص توده بدن و بیشترین ملاک تناسب اندام رو دارا بودن، احتمال التهاب شدید لثه به طور زیادی پایین تره.

مریضی لثه یه مریضی التهابی مزمنه که استخون و بافتای پشتیبانی کننده دور و بر دندانا رو تحت تاثیر قرار میده. مریضی لثه یکی از دلایل کلی در از دست دادن دندانا در میان بزرگسالان به حساب رفته و با بقیه بیماریا از جمله بیماریای قلبی، دیابت و آرتریت روماتوئید درارتباطه.

رییس آکادمی پریودونتولوژی امریکا عقیده داره: رابطه بین تناسب اندام، سلامت لثه و سلامت عمومی بدن، هشداری واسه مردمه تا وزن خود رو در محدوده طبیعی حفظ کرده و به اندازه کافی ورزش و فعالیت بدنی داشته باشن. کنترل وزن و فعالیت بدنی هر دو در ارتقای سلامت عمومی بدن نقش دارن، علاوه بر این، تحقیقات گذشته نشون دادن که تناسب اندام، خطر بیماریای لثه رو کم می کنه. ایشون هم اینکه پیشنهاد می کنه واسه مراقبت از لثه و دندانا، استفاده روزانه از مسواک و خمیر دندون و هم اینکه مراجعه منظم به دندانپزشک و متخصص بیماریای لثه ضروریست.
سیمرغ

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *