سلامتی

التهاب لثه در بارداری | بیماری

در دوران بارداری مقدار هورمونای جنسی زنونه که استروژن و پروژسترون نام دارن، در بدن زن باردار به طور مرتب افزایش می‎پیدا کنن و در سه ماهه آخر بارداری، مقدار تولید این هورمونا به بیشترین حد می‎رسد. این هورمونا روی لثه‎ها تاثیر می‎گذارن و تغییراتی رو ایجاد می‎کنن که بیشتر به وجود اومده به وسیله هورمون پروژسترونه.

معمولاً افزایش التهاب لثه در دوره بارداری، از ماه دوم یا سوم شروع می‎شه و تا ماه هشتم ادامه پیدا میکنه و در ماه نهم مقداری کمتر می‎شه.

اگه در دوران بارداری به دلیل وجود حالت تهوع، زن باردار از مسواک و نخ دندون کمتر از قبل استفاده کنه، اندازه جرم و دیگه رسوبات میکروبی در دهنش بیشتر از قبل بارداری می شه.

البته باید توجه داشت خانمی که قبل از بارداری مرتب مسواک نمی زنه و از نخ دندون استفاده نمی کنه، دارای التهاب لثه در اثر تجمع جرم و دیگه رسوبات میکروبی در دهانشه، اما مقدار و شدت اون کمتره، در نتیجه به اون توجهی نمی کنه، ولی پس از باردار شدن، التهاب لثه شدت بیشتری پیدا می کنه و زن باردار ناچارا متوجه اون می شه، پس ممکنه به اشتباه فکر کنه این تغییرات به دلیل بارداری ایجاد شده.

در دوره بارداری، ترکیب رسوبات میکروبی دهن تغییر می‎کنه. مجموعه این تغییرات باعث می‎شه که جواب لثه‎ها به حضور میکروبا شدیدتر از حالت قبل بارداری شه، پس واسه پیشگیری لازمه در این دوران، دهن دقیق‎تر و بهتر از دوران قبل بارداری تمیز نگه داشته شه.

در واقع التهاب لثه در دوران بارداری مانند بقیه اوقات به دلیل تجمع رسوبات میکروبی موجود در دهانه و نه به دلیل حاملگی.

اینم بگیم دو ماه بعد از زایمون، تناسب بین اندازه رسوبات میکروبی موجود در دهن و شدت التهاب لثه به وضعیت قبل بارداری برمی‎شه.

در هر حال، بعد از زایمون تا وقتی که رسوبات میکروبی (جرم و پلاک میکروبی) در دهن وجود داشته باشه، لثه به وضعیت سلامت برنمی شه و لازمه که عمل جرم گیری و تمیز کردن کامل دهن انجام گیرد.

دکتر مریم سقازاده – متخصص مریضیا و جراحی لثه

 استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *