سلامتی

التهاب عصبی در بیماران آلزایمری نشان داده شد | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳

محققان موفق شدن با یه روش نوین التهاب عصبی رو در مریضی فراموشی نشون بدن که این فرصتی واسه طراحی داروهایی واسه درمان داروی الزایمر است.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلولای بنیادی، محققان بیمارستان عمومی ماساچوست تونسته ان سیستم کشتی رو تولید کنن که می تونه التهاب عصبی موجود در مریضی فراموشی رو نشون بده.

 

التهاب عصبی یه جواب زیستی کلیدیه که منتهی به مرگ سلولای مغزی می شه. در طراحی این سیستم میکروفلوئیدیک از پتانسیل سلولای گلیالی به عنوان پشتیبانی کننده سلولای مغزی و به عنوان سلولایی که کارکرد ایمنی هم دارن، استفاده شده.

 

تا الان مدلای کشت سلولی زیادی به خاطر مطالعه مریضی فراموشی ایجاد شده که خیلی از اونا تونسته ان پلاکا و تجمعات پروتئینی که موجب این مریضی می شن و حتما در مغز بیماران آلزایمری دیده می شن رو خوب نشون بدن اما هیچ کدوم قادر به مثل سازی التهاب عصبی نبوده ان.

 

در مطالعه ای نوین دکتر رودولف تانزی و همکارانش در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) سیستم میکروفلوئیدیکی رو واسه کشت و مثل سازی فراموشی طراحی کردن که نشون داده، خیلی از پلاکا و تجمعات پروتئینی می تونن بدون این که علایمی از فراموشی رو بسازن در مغز ما وجود دارا باشن اما وقتی که التهاب عصبی در مغز برگشت می کنن، این پروتئینا می تونن موجب مرگ انفجاری و تصادعی نورونا شده و مشکلات شناختی رو بسازن که برایند اون بروز زوال عقل و فراموشیه.

 

در این مطالعه تانزی و همکارانش در مرکز سیستم میکروفلوئیدیک طراحی شده، سلولای بنیادی عصبی جدا از بیماران آلزایمری رو کشت دادن و در نواحی پیرامونی سلولای گلیالی و آستروسیتا رو کشت دادن که نقش پشتیبان واسه سلولای بنیادی عصبی داشتن. چند هفته بعد مشاهده شد سطح آمیلوئید بتا و پروتئین tau و فاکتورهای التهابی موثر در مریضی فراموشی در این سیستم کشت زیاد شد. وقتی که میکروگلیاهای انسانی به بخش خارجی این سیستم کشت اضافه شد، اونا خیلی زود شروع به تغییرات ساختاری کردن و به صورت فعال از راه کانالای رابط بخش خارجی و مرکزی به ناحیه مرکزی مهاجرت کردن.

 

به محض ورود این میکروگلیاها به بخش مرکزی اونا مستقیما به نورونا حمله کردن و منتهی به آسیبای روشن به ساختارهای کلیدی اونا شدن. این در حالی بود که سطح فاکتورهای التهابی مانند TNF-alpha، اینترلوکین ۶ و اینترلوکین ۸ به طور قابل توجه زیاد شد. شش روز بعد بخش مرکزی تقریبا ۲۰ درصد نورون هاش رو از دست داد.

 

در ادامه محققین نشون دادن که بلوک کردن دو گیرنده در سلولای میکروگلیالی(گیرنده اینترفرون گاما و گیرنده ۴ شبه toll) می تونه مانع از التهاب عصبی شه و این می تونه فرصتی واسه طراحی داروهای نوین واسه مقابله با زوال عقل و فراموشی باشه.

 

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *