سلامتی

التهاب حاد روده :از چه غذاهایی باید پرهیز کرد و چه غذاهایی را باید در الویت قرار داد؟ | تغذیه سالم

بر خلاف تموم کارایی که انجام می شه، در مقابل این عفونت دستگاه گوارش چه واکنشی میشه نشون داد؟

التهاب زیاد معده و روده به همراه اسهال و استفراغ: از چه غذاهایی باید دوری کرد و چه غذاهایی رو باید در الویت قرار داد؟

 

در التهاب زیاد معده به همراه اسهال و استفراغ چیکار باید کرد؟

و از چه مواد غذایی باید دوری کرد و کدوم خوراکیا رو باید در الویت قرار داد؟

زمان بروز اسهال و استفراغ، واسه جبران آب از دست رفته، آب زیادی بخورین

 

اگه حالت تهوع دارین، هیچ فایده ای نداره که به زور چیزی بخورین. در این زمان باید آب بخورین (اگه یه محلول آبرسان باشه، بسیار ایده آل و عالیه)، حتی اگه شده به اندازه چند جرعه! در واقع، اسهال و استفراغ از دست دادن آب و مایعات بدن رو به همراه دارن، که این مایعات از دست رفته باید جبران و جانشین شن.

توجه!

در این وضعیت اصلا از کوکا و دیگه شکلای جور واجور سودا (نوشابه های گازدار) استفاده نکنین. این نوشابه های گازدار با اندازه بالای اسیدشان واسه رودۀ شما که به خاطر التهاب معده و اسهال و استفراغ حساس شده است، تحریک کننده و مضره. روشنه که اصلا نباید الکل بخورین، الکل هم تحریک کنندۀ دستگاه گوارشه و هم با اثر معکوسش باعث از دست دادن آب می شه.

 

از قهوه دوری کنین، حتی اگه مقدار کم اون واسه بعضی آدما به درد بخور باشه، واسه بقیه اثر داغون کننده و تحریک کنندگی اسهال رو داره.

 

بهترین و موثرترین دارو درمانی در زمان بروز علائم شدید:

اون –آر- اس(ors ) است

یه بسته پودر رو باید تو یه لیتر اب (برابر سه تا چهار لیوان اب بسته به اندازه لیوان ) بطور کامل حل کرد و در مدت بیست و چهار ساعت ( بسته به حجم اب از دست رفته ) اونرو مصرف کرد .  در مواقع ضرورت محلول فوق رو با مخلوط کردن دو قاشق مربا خوری نمک و یه قاشق مربا خوری شکر تو یه لیتر اب ( البته فقط در مواقع اورژانس چون که محلول اون-ار-اس در همه داروخانه ها هست و واسه جفت و جور ان احتیاجی به نسخه دکتر نیس ) جفت و جور کنن .

 

 

مصرف داروهای دیگه مانند انتی بیوتیکها با در نظر گرفتن تنوع دلیل اسهال و تخصصی بودن ان بهیچ وجه بدون مراجعه به دکتر پیشنهاد نمیگردد.

وقتی که مرحلۀ شدید و زیاد التهاب معده و روده (یا اسهال و استفراغ) تموم شد، احساس می کنین که می تونین چیزی بخورین، در این زمان باید انتخابای درستی داشته باشین ً باید کم کم و با مقادیر کم خوراکی شروع کنین.

باید از خوراکیای چرب و مواد غذایی که فیبر زیادی دارن مانند سبزیجات و میوه های تازه، البته غیر از موز (که ً حسابی رسیده باشه)، دوری کنین.

 

خوراکیای مناسب باید در الویت قرار بگیرن

می تونین مقدار کمی لبنیات بخورین، مثلاً مقدار کمی ماست یا یه تیکه کوچیک پنیر با نون.

 

نشاسته ها هم در الویت قرار دارن، خصوصاً برنج سفید و البته نون.

نون سفید و غلات بدون شکر رو هم بخورین.

 

هویج پخته رو هم امتحان کنین.

هویج و یکی از مواد نشاسته دار به همراه تیکه ای گوشت بدون چربی یا ماهی به طور کاملً پخته ، هم وعدۀ مناسبیه.

 

کمپوتا (میوه های پخته و مخلوط) هم پیشنهاد می شن. البته در اول، با مقدار کم شروع کنین.

اگه دوباره دچار تهوع شدید، دیگه چیزی نخورین و منتظر شید که اشتها پیدا کنین.

 

در صورت بروز اسهال و استفراغ بین نوزادان و افراد سالخورده، بسیار با احتیاط باشین چون این افراد در برابر از دست دادن آب بسیار حساس و آسیب پذیرن. بهتره که این افراد زیر نظر یه دکتر باشن. در تموم موارد، اسهال و استفراغ لازمه که با دکتر مشورت کنین.

در آخر، واسه پیشگیری از اسهال و استفراغ و نبود انتقال به بقیه، همیشه دست هاتون رو بشورید، خصوصاً وقتی که از توالت بیرون میاید و قبل از غذا. حالا دیگه وقتشه که ذخیرۀ محلولای الکلی و ضدعفونی کننده رو به استفاده کنین. 

برگرفته از: پورتال سیمرغ

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع : persianpersia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *