سلامتی

التهاب تیروئید در مردان بیشتر است یا زنان؟ | بیماری

: التهاب تیروئید در مردان بیشتره یا زنان؟

مریضی تیروئیدیت بیماریه که در اون غده تیروئید که در گردن و کنار نای قرار داره دچار التهاب و تورم می شه و مشکلات بسیاری رو واسه فرد به وجود می آورد. بیشتر افردی که به مریضی تیروئیدیت یا همون التهاب غده تیروئید گرفتار می شن آدمایی هستن که سن اونا بین ۳۰ تا ۵۰ ساله و درصد ابتلای زنان به این مریضی تا حدود زیادی بیشتر از مردونه.
تیروئیدیت اصطلاح پزشکیه که واسه التهاب (تورم) غده تیروئید استفاده می شه. این التهاب می تونه باعث شه که سطح هورمون تیروئید در خون به صورت غیر طبیعی بالا یا پایین بیاد.

غده تیروئید غده پروانه ای شکله که در گردن قرار داره. این غده هورمونایی رو تولید می کنه که پس از ورود به جریان خون، رشد و متابولیسم بدن رو کنترل می کنن.

این مریضی دارای شکلای جور واجور محتلفیه که تیروئیدیت هاشیموتو، تیروئیدیت لنفوسیتیک یا تیروئیدیت خودایمن، تیروئیدیت تحت زیاد، تیروئیدیت گرانولوماتوز، تیروئیدیت پس از زایمون، تیروئیدیت خاموش، تیروئیدیت به وجود اومده به وسیله دارو، تیروئیدیت ریدل (Riedel’s thyroiditis) و تیروئیدیت زیاد شایعترین شکلای جور واجور اون حساب می شه.

با احتمال خیلی کم این مریضی به دنبال عفونت ویروسی اتفاق می افته و شکلای جور واجور نادرتر دیگری هم داره. بزرگی، درد و حساسیت به لمس در غده تیروئید، تب، درد فک یا گوش (بعضی وقتا)، پرکاری تیروئید (ضربان قلب سریع، عصبی شدن، لرزش و کاهش وزن سریع) از نشونه های این مریضی هستن.

درد به وجود اومده به وسیله التهاب تیروئید بیشتر با مسکنایی مانند آسپیرین یا داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، کم میشه. در مواردی که این داروها مؤثر نباشن، کورتون ممکنه تجویز شه.

این مریضی معمولا در عرض چند روز درمان می شه، اما فعالیت غده تیروئید ممکنه ظرف چند ماه به حالت عادی خود برگرده. بعضی وقتا ممکنه مریضی دوباره برگشت کنه و سطح هورمونای غده تیروئید به صورت دائمی دچار تغییر شه. در این شرایط ممکنه واسه درمان، نیاز به به کار گیری داروهای جانشین هورمون واسه دراز مدت باشه.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

جمع آوری : http://www.zirmizi.com

التهاب تیروئید در مردان بیشتره یا زنان؟

منبع خبر

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *